2021 júniusában a az export euróban számított értéke 22, az importé 24%-kal volt nagyobb az előző év azonos időszakinál, így 680 millió euró többlet keletkezett a külkereskedelemben – derül ki a KSH jelentéséből. Az első hat hónapban az export euróértéke 21,4%-kal, az importé 18,9%-kal nőtt, így az egyenleg 1626 millió euróval 3675 millió euróra javult.
A termék-külkereskedelem területén a javulás mértéke 1,7 millió euró volt. A növekedés mértéke havi szinten az export területén 11, az import területén 4,2 százalékkal volt magasabb és a járvány előtti 2019-es értéket a kivitel és a behozatal is 18 százalékkal meghaladja. A kivitel 77, a behozatal 72 százalékát az EU27 tagállamaival bonyolítottuk le.
Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője szerint az éves szinten magas növekedési ráta az alacsony bázisnak köszönhető, és az év második felében a többlet mérséklődhet a a beruházások és a fogyasztás várható élénkülésével, de éves szinten így is elérheti a 6,9 milliárd eurós szintet a tavalyi 5,8 milliárd eurós szintet követően.
A kivitel kilátásai továbbra is kedvezőek az elemző szerint, hiszen a korlátozások feloldásával jelentősen élénkülhetnek külpiacaink, ám az alkatrészek, mint például a csipek hiánya, az ellátási láncok szakadozása és a szállítási kapacitások hátráltathatják a termelést, különösen az autógyártás területén.
A külkereskedelmi mérleg többletére a cserearányok energia- és nyersanyagárak miatt várható romlása is negatív hatással lehet. Tavaly az áruforgalmi egyenleg többletének jelentős emelkedése mellett a szolgáltatások egyenlege meredeken romlott, így a folyó fizetési mérleg kiegyensúlyozott volt, azonban idén már kismértékben javulhat az elemző szerint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.