A változás hátterében leginkább az állhat, hogy az egyes ágazatok működését eltérő mértékben érintette a koronavírus-járvány, illetve az abból következő gazdasági visszaesés. Ebből eredően a törlesztési moratóriumban lévő cégek aránya is jelentősen eltérhet az egyes területeken, ami szintén befolyásolja a kimutatott állomány nagyságát.
A jegybank statisztikáinak tanúsága szerint a leglátványosabb változás a feldolgozóiparnál történt, hiszen az ágazat hitelállománya 6,2 százalékkal csökkent éves összevetésben, miközben a teljes piacon 5,8 százalékkal hízott a portfólió mérete.
Ennek megfelelően a feldolgozóipari cégek részesedése egy év alatt 26,2-ről 23,2 százalékra olvadt a vállalati hitelállományon belül, igaz, az utóbbi alapján is változatlanul ez az ágazat adja a legnagyobb szeletét a piacnak.
Az ingatlanügyekkel foglalkozó vállalkozások részesedése viszont pontosan két százalékponttal, 22 százalékra emelkedett egy év alatt, miután a náluk lévő hitelállomány 16,2 százalékkal, 2060 milliárd forint közelébe nőtt a júniusig számított tizenkét hónap alatt.
Szintén jelentősen javított a pozícióin a kereskedelmi ágazat – amelybe a gépjárműjavítás is beletartozik –, és a részesedése 15,6-ről 17 százalékra emelkedett egy év alatt.
Figyelemre méltó, hogy a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás szektor is a nyertes ágazatok között szerepel az elmúlt egy év hitelállomány-alakulása alapján, amelyben a moratóriumnak is szerepe lehetett: az MNB adatai szerint itt egy év alatt 22,8 százalékkal, 307 milliárd forint fölé hízott a cégeknél lévő hitelek mennyisége, ami így már a teljes vállalati portfólió 3,3 százalékát adta, szemben az egy évvel korábbi 2,8-del.
A mezőgazdaságban működő vállalkozások részesedése is nőtt, ami viszont nem csoda, mert az aktivitásuk igen nagy a piacon: a részesedésük 0,4 százalékponttal, 5,2 százalékra emelkedett egy év alatt.
Az MNB adatai szerint a vállalati hitelek állománya június végén 9377,4 milliárd forintot ért el, amely nem egészen 6 százalékkal nagyobb az egy évvel korábbinál. A portfólió közel négyötödét egyébként már a hosszú lejáratú kölcsönök adták az év közepén, ezen belül az öt éven túl lejáratú kölcsönök súlya 52,6 százalékot tett ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.