A minimálbér-emelés miatt jövőre nőnek a családtámogatások is – mondta Novák Katalin családokért felelős tárca nélküli miniszter a közösségi élet újraindításáért felelős operatív törzs ülése után. A kormány azt támogatja, hogy jövő évtől 200 ezer forint legyen a minimálbér.
A 200 ezer forintos minimálbér miatt emelkedni fog a gyermekgondozási díj (gyed), a hallgatói gyed és a gyermekek otthongondozási díja (gyod) is.
Hozzátette: a nemzeti konzultációra válaszadók 94 százaléka szerint is a minimálbér növelésére szükség van.
Eszerint emelkedik a gyed, a maximális összege eléri a bruttó 280 ezer forintot,
ami 2010-hez képest 2,7-szeres növekedés, hiszen akkor 103 ezer forint volt – mondta Novák Katalin. Továbbá emelkedni fog a hallgatói gyed is, ez azoknak jár, akik gyereket vállalnak az egyetemi évek alatt vagy közvetlenül az egyetemet követően. A hallgatói gyed az alapképzés esetén bruttó 140 ezer forintra nő, ez a bevezetéskori összegnek a duplája.
Novák Katalin bejelentette azt is, hogy a 200 forintos minimálbér esetén emelkedni fog a gyermekek otthongondozási díja is, ez azoknak jár, akik súlyosan sérült, önmagukat ellátni nem képes gyermeket gondoznak. A gyodra jogosultak nettó 180 ezer forintot kapnak majd, és hozzátette, az alap ápolási díj 2010-ben 25 ezer forint volt.
Októbertől elindul a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által finanszírozott zöldotthon program, ez azoknak a családoknak nyújt segítséget, akik energiahatékony lakást építenek maguknak, a részletszabályok azonban még kidolgozás alatt vannak, tette hozzá a tárca nélküli miniszter.
A programhoz zöld csokkölcsönt is lehet igényelni. Az MNB zöldotthon programja keretében maximum 70 millió forintot lehet 2,5 százalékos kamatozással felvenni, és a lakásépítéshez kapcsolódó csokkölcsön pedig kamatmenetes lesz. Novák Katalin kiemelte, azok a családok, akik energiahatékony otthont építenek, két gyermek vállalása esetén 10 millió, három gyermek vállalása esetén pedig 15 millió forint kamatmentes kölcsönt vehetnek fel.
Az adó-visszatérítéssel kapcsolatban elmondta, az ekho szerint adózók és a kisvállalkozások is részesülhetnek adó-visszatérítésben . A tételes adójuk egynegyedét kaphatják vissza, ha a gazdasági növekedés 5,5 százalék lesz.
Ez 1,9 millió szülőt is érinthet, és a költségvetésnek 600 milliárd forintba kerül. Egy adózó szülő esetén ez maximum 800 ezer forint adó-visszatérítést jelenthet
– tette hozzá Novák Katalin.
A VG kérdésre a tárca nélküli miniszter elmondta,
ha valakinek van egy főállása és egy katás vállalkozása is, akkor minden esetben lesz egy maximum, és az adó-visszaétérítést nem tudja kétszer lehívni az adózó sem, de a kétféle adóbefizetés után járó visszatérítést valamilyen formában kombinálni lehet majd egymással.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.