BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Így gondolkodnak a bankok a hitelmoratóriumról

Azok maradhatnak a moratóriumban, akiknek az előző évhez képest csökkent a keresete.

Döntött a hitelmoratórium feltételekkel történő meghosszabbításáról a kormány – értesült a VG kormányzati körökből.

A kormány eddig kétszer hosszabbította meg a moratóriumot, amely minden vállalati és lakossági hitelre kiterjed, amelyet 2020. március 19-e előtt folyósítottak. A járvány enyhülésével többen felismerték annak a hátrányait, ha a nem fizetik a tartozásukat. Ennek ellenére sokan voltak, akik az anyagi helyzetük miatt nem tudtak törleszteni, a kormány miattuk hosszabbította meg a lejárati határidőt.

Fotó: Shutterstock

A VG több magyarországi bankot is megkeresett azzal kapcsolatban, hogy az elmúlt időszakban milyen tapasztalataik voltak, hányan vannak még náluk moratórium alatt.

„A fizetési moratóriumban részt vevő ügyfeleink többsége kilépett a moratóriumból” – ezt közölte az OTP Bank lapunkkal. A pénzintézetnél június végén a lakossági hitelállomány 1108 milliárd forintnyi része, a bruttó lakossági hitelek 39 százaléka volt moratóriumban. 

Az OTP Bank egyetért az MNB számos sajtóközleményében szereplő figyelemfelhívással, hogy akinek lehetősége van, az lépjen ki a moratóriumból és folytassa hitelének törlesztését, és csak az éljen a hosszabbítás adta lehetőséggel, aki valóban rászorul

– reagált a bank, amely az elmúlt időszakban nem tapasztalt nagyobb számú érdeklődést az ügyfelek részéről a moratóriummal kapcsolatban.  

Az OTP Bank egyébként nagyon sokat bukik a moratóriummal, második negyedéves gyorsjelentésük szerint mínusz 5,6 milliárd forint volt a szeptember 30-ig történt hosszabbítás eredményhatása. 

A CIB Banknál a lakossági hitelállomány 41 százaléka vesz részt a törlesztési moratóriumban – írták válaszukban a VG-nek, és azt is közölték, hogy átlagosan másfél év felhalmozódott kamattartozással nőtt a moratórium alatt lévő hitelek teljes visszafizetendő összege.

Lakossági hiteleknél nem tapasztaltunk különösebben nagy kilépési hullámot. Kapcsolattartóink folyamatosan egyeztetnek az ügyfeleinkkel, egyedi helyzetüket mérlegelve, hogy meddig szükséges élniük a moratórium lehetőségével, és segítenek a kilépésben is.

Lakossági hitelek esetében a jelenleg moratóriumban lévő ügyfeleknek ténylegesen csak nagyon alacsony hányada szorul erre, a túlnyomó többségnek továbbra is van akkora jövedelme, amellyel gond nélkül tudná törleszteni a hitelét – közölte a CIB, amely azt javasolja klienseinek, hogy ha a pénzügyi helyzetük rendeződött, kezdjék meg a törlesztést, ha pedig pénzügyi nehézségeik vannak, minél előbb keressék fel a bankjukat, hogy együtt találjanak megfelelő megoldást.

Az Erste Bank lakossági hitelállományának – volumen alapján – 27 százaléka vett részt a törlesztési moratóriumban 2021. július 31-én, míg a vállalati hitelek esetében ez az arány 16 százalék volt. Ugyanakkor ezek a számok folyamatosan változnak a kilépések és az új hitelkihelyezések miatt – válaszolta lapunknak a pénzintézet sajtóosztálya. 

„Az Erste Bank azt tanácsolja ügyfeleinek, gondolják végig, hogy a jelenlegi helyzetükben valós segítséget jelent-e számukra a moratórium, mivel a törlesztés felfüggesztésének hosszú távú negatív hatásai lehetnek a hitelre (nő a futamidő és a tartozás összege) és a hitelképességre (a moratórium igénybevétele jelzés arról, hogy az ügyfél hitel-visszafizető képessége romlott). A bank tavaly létrehozta aloldalát, amelyen a kliensek megtalálnak minden a hiteltörlesztési moratóriumhoz kapcsolódó praktikus információt, idén nyáron pedig tájékoztató kampányt indított: az online csatornák mellett levélben és telefonos megkeresésekben foglalja össze a legfontosabb tudnivalókat az ügyfelek számára” – közölte az Erste. 

Hitelkártyákkal lehet pórul járni

A hitelmoratórium elsősorban nem is a jelzáloghiteles ügyfeleknek lehet majd nagy érvágás. Nagy Márton, a miniszterelnök gazdaságpolitikai főtanácsadója korábban a VG-nek kiemelte, hogy a lakossági folyószámlahitelek és a hitelkártyák tulajdonosai, ha a türelmi időszak alatt nem fizetik vissza a hitelt, nagyon magas hitelkamattal szembesülnek. Pedig ezeknek a termékeknek már eddig sem volt csekély a kamata, a folyószámlahiteleknek a moratórium előtt átlagosan 19, a hitelkártyáknak pedig 25 százalék volt. 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.