A az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) tervező, kivitelező, mérnöki szolgáltatást nyújtó vállalkozások bevonásával készített felmérést az építési piacon az első nyolc hónap tapasztaltairól. A 400 válaszadó között mikro-, kis-, közép- és nagyvállalkozás is szerepelt, országos lefedettséggel.
A felmérésben csupán a válaszadók 25 százaléka jelezte, hogy várakozása szerint nyereségesebb évet zár 2021-ben mint tavaly, 48 százalék szerint nem javul a jövedelmezősége, a fővárosiak többsége pedig csökkenésre számít.
Koji László, az ÉVOSZ elnöke elmondta:
Budapesten azért lesz rosszabb az építőipari cégek jövedelmezősége, mert a fővárosban az országosnál magasabb a nagy értékű, hosszú átfutási idejű munkák aránya, amelyeknél nem tudják a szerződéseket módosítani, így a cégek az áraikban az emelkedő építőanyagárakat sem tudják érvényesíteni.
A felmérés szerint az építőipari alapanyagok és termékek áremelkedése, a munkaerő drágulása nehéz helyzetbe hozta az építési piac valamennyi szereplőjét: a megrendelőket, a tervezőket, és a kivitelezőket egyaránt.
Az árváltozások miatt a legtöbb esetben nem lehetett a korábbi vállalási áron teljesíteni a kivitelezést, a megrendelőknek és a kivitelezőknek kompromisszumot kellett kötniük. Ez lehetett a szerződés módosítása, árkorrekció, a műszaki tartalom megváltoztatása, feladatok részleges időbeli átütemezése.
Koji László elmondta, hogy
a kivitelezők az év végégig már nem számítanak az építőanyagok további áremelkedésére. Abban bíznak, hogy a kritikus termékeknél ( fa, hőszigetelő anyagok, elektromos kábelek) az árak valamennyit visszakorrigálnak.
Az ÉVOSZ felmérésének adatai szerint az első fél évben 2020 végéhez képest a fővárosban, illetve országosan a faanyagok ára 86, illetve 160 százalékkal, a hőszigetelő anyagoké 38, illetve 45 százalékkal, az elektromos kábelek, vezetékek ára pedig Budapesten és országosan egyaránt 35 százalékkal nőtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.