Az idén az első hat hónapban 92,4 milliárd forintot költöttek új gépekre és berendezésekre a hazai gazdálkodók, ami 1 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbi eladásoktól. Alkatrészekre viszont több mint 35 milliárdtot fordítottak, ami 15 százalékos növekedés 2020 első fél évéhez képest – közölte az Agrárközgazdasági Intézet (AKI). Tavaly egyébként tovább folytatódott az elmúlt évek dinamikus növekedése, a mezőgazdasági gép- és alkatrészforgalom meghaladta a 256 milliárd forintot, ami rekordnak számít. Az AKI szakértőinek értékelése szerint a gépkeresletet már egyre inkább szakmai szempontok és a valós igények generálták.
Nagyon jól indult az év, de aztán jöttek a hírek a támogatásokról, és sokan inkább kivártak
– mondta a VG-nek az AKI adatait értékelve Harsányi Zsolt, a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetségének (Megfosz) elnöke, az Axiál Kft. tulajdonos-ügyvezetője. Fékezőerő volt az is, hogy kifutott a Növekedési hitelprogram, amely nagy szerepet játszott a finanszírozásban. Ezt ugyan a Széchenyi-kártya pótolhatja, de azt a nagy cégek nem vehetik igénybe, ők csak piaci hitelekért folyamodhatnak.
A gépvásárlási kedvben a külső forrásokon kívül a jövedelmek is meghatározók
– mutatott rá Harsányi Zsolt. Tavasszal ebből a szempontból is elbizonytalanodás volt tapasztalható a csapadékhiány miatt, de a magas gabonaárak – az emelkedő költségek ellenére – stabilizálják az ágazatot. Az állattenyésztőknél viszont a bizonytalanság az úr, ha az ő jövedelmi helyzetükben nem lesz változás, a gépberuházásaik is elmaradnak – figyelmeztetett.
Az emelkedő költségek között a növekvő gépárak is szerepelnek. Harsányi Zsolt szerint átlagosan 3-4 százalékos a drágulás a gép- és eszközpiacon. Az árnövekedés üteme azonban fokozódni fog, jövő év elejére elérheti a 8-10 százalékot, míg az egyszerűbb gépek – kevesebb hozzáadott értékkel, magas acéltartalommal – akár 30 százalékkal is drágulhatnak. Mindezekkel együtt a Megfosz elnöke szerint az idei év összességében újabb rekordot hozhat a gépforgalomban. Az AKI szakértői is azt hangsúlyozták, hogy hazai mezőgéppiacot a fokozatos fejlődés jellemzi, alakulását a pályázati lehetőségek mellett a jövőben is elsősorban az elöregedett gépek cseréje és a termelési irányok változása határozza meg. Egyre inkább nő a kereslet a legmodernebb technológiák iránt.
A gépforgalom első féléves trendjeit elemezve megállapították, hogy a mezőgazdasági termelők továbbra is az erőgépek beszerzésére fordították a legtöbbet:
a vizsgált időszakban a mezőgazdasági gépberuházások összértékének 58 százalékát. A teljes értékesítésben a traktorok 35, a gabonakombájnok 13 százalékos arányt képviseltek.
Az előbbiek eladása több mint 9 százalékkal emelkedett, 1443-ra, 31,3 milliárd forint értékben. Leginkább továbbra is az 50–100 lóerős, könnyű, univerzális kategóriába tartozó traktorokat vásárolták a gazdálkodók, ezekből 12 százalékkal több fogyott, a 260 lóerő fölötti traktorokból azonban visszaesett az értékesítés. A gabonakombájn-piacon nagyobb volt a csökkenés az idei első fél évben: 119 új arató-cséplő gép került a gazdaságokba, míg tavaly az első hat hónapban 176 kelt el, az eladások 12 milliárd forintot közelítő összértéke 26 százalékkal kevesebb, mint az előző időszakban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.