Moratóriumot vezetne be ideiglenesen az új működési engedélyek kiadására, támogatja és szorgalmazza a kiadható napok számának önkormányzati szinten történő szabályozását az úgynevezett airbnb-lakásokra a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége.
Az elsősorban a budapesti szálláspiacra megfogalmazott javaslatsor ellen határozottan tiltakozik a Magyar Apartmankiadók Egyesülete.
Egy-három évre moratórium bevezetését javasolja az Airbnb-lakásokra, és támogatja a rövid távú lakáskiadás helyi szinten történő szabályozását a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ),
amely a napokban eljuttatta munkacsoportjának vizsgálati anyagát a budapesti Airbnb-piacon központi szerepet betöltő V., VI., VII. és VIII. kerületek önkormányzataihoz is.
Ebben ugyan leszögezik, hogy szükség van az Airbnb-lakásokra, de Budapesten jellemzően a nyári, a hátizsákos turistákkal teli időszakban
– teszik hozzá. Az önkormányzatok megkapták a jogosítványt a rövid távú szálláskiadás időbeli korlátozására, és – mint az MSZÉSZ munkacsoportja megfogalmazta – az országimázs, az egyenlő versenyfeltételek és a helyi lakosok védelme érdekében fontos az önkormányzatok felelősségteljes döntése, a megfelelő szabályozási környezet kialakítása és a rendeletek betartásának ellenőrzése.
Gödörbe lökné a budapesti turizmus jelentős részét a szállodaszövetség, amelynek tanulmánya valójában a nehézséggel küszködő hazai szállodák mások rovására történő „megmentéséről” szól
– reagált a Magyar Apartmankiadók Egyesülete a javaslatsorra, aminek már a kiindulási alapját is csúsztatásnak tartja az airbnb-zőket is képviselő Magyar Apartmankiadók Egyesülete (MAKE). Szerintük a bérleti díjak és lakásárak drágulása nem az airbnb-piac megjelenésének és elterjedésének mellékhatása, hiszen ahol nincs jelentős turizmus, ott is nagymértékben drágultak az ingatlanok és nőttek a bérleti díjak.
Álságosnak tartják az over-tourism veszélyeiről szóló megállapítást is, jelezve, hogy a belvárosi sok száz szobás hotelek is turista forgalmat generálnak a belvárosban, de még hosszú ideig hiány van turistából, vagyis érdemes lenne megfontolni akár a szállodanyitási stopot is
– vág vissza a Make nyílt levelében. Az apartmanok vendégei a helyi kisvállalkozásokat támogatják fogyasztásukkal, segítenek a válság káros hatásainak legyőzésében – teszik hozzá.
Az apartmankiadás egyáltalán nem szabályozatlan, hiszen a tanulmányban is szerepel, hogy milyen sokféle jogszabálynak, előírásnak kell megfelelnie a házigazdáknak, és hogy kik és milyen alapon tudják ellenőrizni a működési szabályok betartását. A MAKE rámutat, hogy nem történt az idén semmilyen egyeztetés az MSZÉSZ és az egyesület között, noha a tagságuk zöme 1-3 lakást üzemeltet, és elutasítják az egyes apartmankiadók megbélyegzését, az eltérő szabályozást.
Az Airbnb magyarországi gazdasági jelentőségét mutatja, hogy 2019-ben Budapesten a csak az Airbnb-n szállást foglaló vendégek költése közvetlenül 18 ezer munkahelyhez járult hozzá; még a tavalyi, korlátozásokkal teli nyáron is több mint 3 millió dollár forgalmat tudtak elérni a magyarországi házigazdák. A 3,35 millió vendég éjszakához kapcsolódó, zömében külföldiekhez kötődő költések 35 százaléka vendéglátóhelyeken, 33 százaléka a kiskereskedelemben és 15 százaléka a közlekedésben jelentkezett.
Korábban a VG is megírta, hogy az MSZÉSZ szerint szükség van az Airbnb-re, viszont az országimázs, az egyenlő versenyfeltételek, a helyi lakosok védelme érdekében fontos az önkormányzatok felelősségteljes döntése, a megfelelő szabályozási környezet kialakítása
Az MSZÉSZ javaslatai közül jó pár a szektor azonnali tönkremenetelét jelentené, miközben a hazai turizmus épp csak kezd lábra állni. A gazdaság helyreállításához nem a válságra rugalmasan reagáló ágazatot kell megfojtani, a szállodaszövetség javaslata pedig saját piacának féltéséből fakad, és a szállodák vélelmezett hasznát növelné a kisközösségek, a helyi kisvállalkozások kárára.
Célkeresztbe állítani a Make megfogalmazása szerint nem a piac 80 százalékát lefedő, zömében garzonokat-kétszobás lakások tulajdonosait kellene, hanem az illegálisan, sok ággyal működő, bulituristákat befogadó hibrid hoteleket, közösségi szálláshelyeket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.