A globális infokommunikációs gyártók közül Magyarországon elsőként rendezett a technológia és a környezeti fenntarthatóság kapcsolatát széleskörűen bemutató csúcstalálkozót a Huawei Technologies. A Tech4Green – Digital Power Summit középpontjában a digitalizáció és az energiagazdálkodás által vezérelt forradalmi jelentőségű változások álltak, amelyek mélyen átalakítják az életünket a következő húsz évben. Az új technológiák – például a mesterséges intelligencia, a felhő-számítástechnika és a big data – szervesen ékelődnek be a társadalmak és a gazdaságok életébe. Az energiaforrások és -gazdálkodás, ideértve a termelés karbonsemlegesítését és az energiafogyasztás okosítását is, gyökeresen befolyásolja majd az életünket.
Ha a jelenlegi tendencia folytatódik, Magyarország el fogja érni a 2030-ra kitűzött klímacélokat. Most arról tárgyalunk, hogyan tudnánk 40-ről 55 százalékra emelni a kibocsátáscsökkentést, azaz, miként teljesíthetők a Fit for 55 célkitűzései
– mondta előadásában Palkovics László.
Az innovációs és technológiai miniszter hangsúlyozta, hogy ehhez szükség van a technológiára, ami a kutatás-fejlesztést, az oktatást és gyártást is magában foglalja. Magyarország szempontjából a legfontosabb technológiák a digitalizációhoz és az energiahatékonyságot javító zöldtechnológiákhoz kapcsolódnak. A Huawei mindkettőt leképezi, ezért is kiváló a kormány együttműködése a vállalattal, ami a jövőben még intenzívebb lesz. Palkovics László kiemelte, a jövő egyik legfontosabb technológiája az akkumulátor, az energiatárolás lesz,
Magyarország pedig azt a célt tűzte ki, hogy Európában a második legnagyobb gyártási kapacitással bíró tagállam legyen Németország után.
A Mesterséges intelligencia stratégia kapcsán a miniszter kiemelte, hogy az MI-alkalmazások és -platformok jelentős része ma már azzal foglalkozik, hogyan tudjuk a mesterséges intelligenciát a zöldgazdaság területén hasznosítani, a Huawei ennek számos példáját mutatta be a mai rendezvényen.
A kormány energetikai stratégiájának alapvetése, hogy tiszta, okos, megfizethető energetikai szolgáltatásokat kell a magyar embereknek nyújtani. Ezért is üdvözöljük, hogy egy olyan nagy technológiai cég, mint a Huawei jelen van Magyarországon, bővíti a tevékenységét és megosztja a tudását. A magyar energiapolitika azon a területen – a tiszta villamos energia – kíván nagy lépésekkel előrehaladni a karbonsemlegesség felé, amelyen a Huawei is jelen van. A kormány elkötelezett amellett, hogy 2050-re elérje a klímasemlegességet, ami az üvegházhatású gázok 95 százalékos csökkentését jelenti
– mondta Kaderják Péter, az Innovációs és Technológiai Minisztérium zöldgazdaság-fejlesztési miniszteri főtanácsadója.
Felsmann Balázs, a Magyar Energiakereskedők Szövetségének elnöke előadásában hangsúlyozta, hogy a 2050-es nettó zéró emisszió elérésében kulcsszerepe lesz a digitalizációnak.
Elmondta, hogy a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) kalkulációja szerint a 2050-es zéró kibocsátás és a 2030-as vállalások között hiányzó 40 százalékból 25-öt a digitalizáció és a kereslet átalakítása hozhat.
A digitális technológiák az áramszektorban is előretörtek, és megjelentek a hálózatfelügyelet, az épületenergetika területén, terjed az okosmérés és okostöltés, valamint nagy előrelépést történt a digitális ügyfélmegoldások területén is.
Világszerte a Huawei mintegy 3000 szakembere dolgozik azért, hogy a napenergia legyen az első számú energiaforrása az emberiségnek
– hangsúlyozta Colin Cai. A Huawei Technologies Hungary vezérigazgatója hozzátette, a vállalat a legújabb technológiákat, a mesterséges intelligenciát és a felhő-számítástechnikát is alkalmazza napelemes megoldásaiban, hogy azok nagy hatékonysággal, biztonságosan és megbízhatóan működjenek. A vállalat megoldásaival világszerte eddig 403,4 milliárd kilowattóra zöldenergiát termeltek, ami 200 millió tonna szén-dioxid-kibocsátás megtakarítását jelenti. A Huawei napelemes üzletága 2015 óta van jelen Magyarországon, és folyamatosan segíti a piacot a fejlődésben, vezető szerepet játszva az innovációk elterjesztésében. A vezérigazgató hozzátette, hogy sok ezer háztartás éves fogyasztásának megfelelő energiát állítanak elő.
A Huawei várakozása szerint 2030-ra a jelenleginek a háromszorosára, mintegy 6,5 gigawattra, 2040-re pedig 10 GW-ra nőhet a magyarországi napelemes kapacitás. A vállalat szerint a közeljövő egyik égető kérdése az lesz, hogy az áramhálózati fejlesztés képes lesz-e lekövetni a zöldáram forradalmát. A hálózati kapacitás ugyanis véges, a jelenlegi rendszer körülbelül 3000 megawattnyi napenergiát tud fogadni. Ezért a jövő egyik legfontosabb trendje az energiatárolás lehet, azaz, hogy nemcsak helyben termeljük, hanem helyben is tároljuk a zöldenergiát. Így nem a szomszédunknak termelünk áramot, nem függünk az árváltozásoktól, és nincs, aki megszabja, mennyiért veszi meg tőlünk a felesleges áramot.
A konferencián hosszú távú együttműködéséről írt alá közös szándéknyilatkozatot Palkovics László innovációs és technológiai miniszter, valamint Colin Cai, a Huawei Technologies Hungary vezérigazgatója. A dokumentum rögzíti, hogy a Huawei továbbra is szorosan együttműködik hazai oktatási intézményekkel, innovációkkal és tudástranszferrel támogatva a digitális oktatás fejlesztését. A vállalat intelligens kampuszmegoldások tesztelésével és indításával támogatja a hazai felsőoktatást, emellett folytatja a wifirendszerek és a széles sávú hálózat fejlesztését az oktatási intézményekben, valamint intelligens együttműködési és virtuális asztali megoldásokat kínál a távoktatás hatékonyságának növelése érdekében. Emellett a Huawei folytatja a tehetséges mérnök-informatikusok – összesen mintegy kétezer magyar diák – képzésének támogatását a magyarországi egyetemeken a minisztériummal 2019-ben aláírt megállapodás szerint.
A Huawei továbbra is törekszik arra, hogy Magyarország vezető szerepet játsszon az 5G-technológiában és annak alkalmazásában.
A vállalat elkötelezett az 5G-technológia kereskedelmi felhasználásának gyorsításában, hogy minden hazai iparág kihasználhassa az Ipar 4.0 előnyeit. Az együttműködésben az ITM vállalta, hogy továbbra is biztosítja az ötödik generációs hálózatok fejlesztéséhez a nyitott, tisztességes és diszkriminációmentes üzleti környezetet Magyarországon. A felek egyetértettek annak támogatásában, hogy minden IKT-beszállítót az egységes nemzetközi műszaki szabványokra és igazolható tényekre, valamint tudományos adatokra támaszkodó megközelítés illeti meg.
A kis- és közepes vállalkozások digitális képességeinek fejlesztése érdekében a Huawei és a minisztérium edukációs kampányt kíván indítani, hogy az infokommunikáció előnyei mellett hasznos és egyszerű megoldásokat is bemutassanak a kkv-k számára. Ahhoz, hogy a kkv-knak innovatív megoldásokat nyújtsanak, létfontosságú a gigabithozzáférés, az intelligens konferencia-rendszer és a nagy teljesítményű számítási platform.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.