A román gazdaság rendszerváltás követő teljesítményét értékelte Matolcsy György a Magyar Nemzetben megjelent írásában. Mint írja, a térségünkben a román gazdaság felzárkózási üteme volt a leggyorsabb, a magyar ütemhez képest több mint kétszer gyorsabb sebességet ért el 1990 és 2020 között.
A jegybankelnök szerint szomszédunk képes a volt ugyan hasonlóan gyors növekedésre, mint amire a volt kommunista országok közül csak a baltiaknál láthattunk példát, ám ez nem járt az egyensúly megteremtésével.
A folyó fizetési mérleg hiánya, a költségvetési hiányok, az államadósság-ráta emelkedése, az infláció és a pénzügyi sebezhetőség miatt a román felzárkózás még nem fenntartható.
Matolcsy szerint a rendszerváltást övező piaci átmenet, majd az azt követően beinduló fejlődés során Magyarország 2003-ig gyorsabban zárkózott fel Romániánál, ám
ezt követően a 2008/2009-es válság éveit leszámítva a román felzárkózási ütem napjainkig meghaladja a magyart.
Ám a felzárkózási többletnek csupán egy része származik a 2002-2010 közötti hibákból, a másik része annak a következménye, hogy néhány területen a román modell többet tud mint a magyar.
A jegybankelnök szerint amiben példát vehetünk szomszédunktól, az a gyors digitális átmenet, a szolgáltatási szektorra épülő növekedés, a magas beruházási dinamika, amit a tőkemélyülés és ezzel a termelékenység javulása kísér.
Így a foglalkoztatás növekedésére alapuló magyar modellel szemben Románia felzárkózását a tőkebővülésre valamint a termelékenység és a hatékonyság növekedésére épül.
A termelékenység növekedése leginkább a szolgáltatószektor arányának 10 százalékos növekedésének, vagyis a gazdasági szerkezetváltásnak a következménye, ami különösen az információs és kommunikációs szektor bővülésének köszönhető.
Míg az IT szektor gazdasági súlyának növekedése területén Románia az ötödik legjobb, hazánk a második legrosszabb volt az Európai Unióban.
Ugyanakkor az, hogy felhasználási oldalon a a román növekedés elsődleges forrása a háztartások fogyasztásának bővülése, miközben alacsony a megtakarítási hányad és a családok nettó vagyona, az problémát jelenthet szomszédunk számára. Így a román sikerek egy északi (skandináv és balti) modell erősségeiből, míg a kockázatok viszont egy déli (eurózóna déli szárnya) gazdaság gyengeségeiből erednek.
A jegybankelnök szerint ez azt jelenti, hogy
ahol a román modell jobb, ott erősítenünk kell, de úgy hogy ne adjuk fel az egyensúlyi növekedés magyar előnyeit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.