A parlagfűvel kapcsolatos bejelentések 90 százaléka a mobilapplikáción érkezik – válaszolt egy írásbeli kérdésre Nagy István agrárminiszter. Az idén a 2751 lakossági bejelentésből 2597-et már továbbítottak az illetékes hasóságoknak. Az okostelefonokon szeptember 10-től működik a Parlagfű-bejelentő rendszer (PBR) elnevezésű applikáció, amelyet androidos és iOS-rendszerű készülékekre is le lehet tölteni. A PBR korábban csupán internetes felületen működött, a mobilappot és a weboldalt a parlagfüves területek felderítésére, valamint a lakossági bejelentések kezelésének megkönnyítésére hozta létre a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).
Tavaly összesen 127,5 millió forint bírságot rótt ki a hatóság a parlagfűvel fertőzött területek miatt
– válaszolta a Nébih korábban a VG megkeresésére. Augusztusig csupán 139 esetben büntetett hasonló okból a hivatal, összesen 6,6 millió forintnyi bírságot rótt ki, míg tavaly augusztusban 5,7 milliót. A számok alapján várható, hogy az idén éves szinten nagymértékben emelkedik a büntetések száma.
A növényvédelmi bírságok idei nagysága 15 ezer és 150 ezer forint között mozgott. A 2008 óta érvényben lévő rendelet szerint, akinek a földjén vagy a telkén parlagfűvel borított területet találnak, 15 ezertől akár ötmillió forintig is bírságolható. Nem tudható pontosan, hogy Magyarországon hány hektárt borít az emberek millióinak életét megkeserítő gyomnövény.
A Nébih szerint a leginkább fertőzött területek évről évre ugyanazok. A parlagfű a laza, homokos talajt kedveli, így Szabolcs-Szatmár-Bereg, Bács-Kiskun és Somogy megye a legfertőzöttebb, de mindenütt sok a parlagfű, ahol jelentős a mezőgazdasági művelés. A nagy, összefüggő erdőségekkel rendelkező megyékben jobb a helyzet, mert ilyen helyeken nem él meg ez a gyomnövény. A parlagfűre allergiások száma évről évre nő, akár kétmillióan is lehetnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.