Nem borítják fel a jövő évi költségvetést az eddig bejelentett béremelések, és teljesülhet a jövő évre tervezett 5 százalék alatti hiány – erről beszélt a VG-nek Varga Zoltán, a Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője. Az elmúlt hetekben gyökeres fordulat következett be a kormány fiskális politikájában: bő másfél évnyi, beruházásokra épülő növekedésösztönzés helyett ismét a költségvetés egyensúlyának helyreállítására helyeződött a hangsúly.
Varga Mihály pénzügyminiszter két hete jelentette be, hogy a jövőre tervezett 5,9 százalékos költségvetési hiány helyett 4,94 százalékosat szeretne látni. A kormányzati fordulat jele volt szintén, amikor Orbán Viktor miniszterelnök az évzáró kormányinfón a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér visszavásárlását firtató újságírói kérdésre úgy felelt, hogy az ország pénzügyi biztonsága mindent megelőz. A múlt szerdán megjelent Magyar Közlönyben szereplő kormányhatározatból pedig kiderült, hogy a kormány a központi költségvetés 2022. évi előirányzatait összességében 755 milliárd forint értékben csökkenti, ennek jegyében 605 milliárd forint zárolást rendel el a különböző fejezeteknél, amelyből a legnagyobb tétel a beruházási alap négyszázmilliárdos lefaragása. További százötvenmilliárd forint sorsáról nem született még döntés, erről még az érintett tárcákkal kell egyeztetni a pénzügyminiszternek.
A költségvetési szigorhoz való visszatérés az idei költségvetést sem hagyta érintetlenül, a kormány háromszázötvenmilliárd forinttal vágta meg az idei beruházásokat. Sok mindent az érintett projektekről továbbra sem tudni, annyit viszont igen, amit korábban lapunknak Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács elnöke is elmondott, miszerint rengeteg előkészítetlen beruházás terheli meg a költségvetést, ezek ugyan a pénzforgalmi hiányban megjelennek, megvalósulásuk ugyanakkor rendre későbbre tolódik, ezért a tanács már egy ideje szorgalmazta ezt a döntést kormánynál. Nem kizárt, a hogy a jövő évi kiadáscsökkentésnél szintén figyelembe vették az egyes projektek előkészítettségét.
Ugyanakkor mindenképpen meglepő ez a fordulat annak fényében, hogy az elmúlt időszakban elsősorban adócsökkentésekről és kiadásnövelő jóléti intézkedésről szóltak a hírek, emiatt pedig a választás előtti osztogatás bélyegét is megkapta a kormány a kritikusoktól. Mindenesetre a fiskális konszolidáció elkezdődött, még annak ellenére is, hogy
Varga Mihály külön hangsúlyozta: a januárban életbe lépő béremeléseket nem érinti a kiadások visszafogása, helyette azokat a beruházásokat szeretnék visszafogni, amelyek 2020 tavasza óta a gazdaságélénkítés eszközei voltak.
Márpedig ezek hatalmas tehert is jelentettek a költségvetésnek, tavaly a Gazdaságvédelmi Alapból a VG gyűjtése szerint mintegy 3000 milliárdot különített el a kabinet beruházásokra és a felhalmozási jellegű kiadásokra.
Az igazi kérdés, hogy mikor térhet vissza a 3 százalékos szint alá a költségvetési hiány. Varga Zoltán úgy jósolta, hogy 2023-ra már 3,5–4 százalék közé csökkenhet, annak függvényében, hogy a járvány mekkora globális és hazai gazdasági károkat okoz, emiatt szerinte 3 százalékos szintet 2024-ben vagy 2025-ben érjük el ismét. Hasonló előrejelzés olvasható ki az Európai Bizottságnak még májusban kiküldött konvergenciaprogramról, amely 2023-ban 2 százalékponttal, 3,9 százalékra mérsékelte volna a hiányt és 2024-re datálta a maastrichti kritérium teljesítését. A mostani kiadáscsökkentés után tehát, ha 2023-ban tartaná ezt az ütemet, azzal hatalmas lépést tenne a kormány a 3 százalékos szint eléréséhez, megnyitva a lehetőséget, hogy visszatérjen a hazai fiskális politika arra az egyensúlyi pályára, amely 2012 és 2019 között jellemezte.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.