Elfogadta a kormány Nemzeti víziközmű-közszolgáltatási stratégiát (NVS), amely biztosítja az ágazat megújulását – közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM). A tárca szerint a stratégia feljogosító feltételként szolgál az Európai Bizottság számára a 2021–2027-es programozási időszak uniós forrásainak felhasználásához.
Pénz tehát lehet, ugyanakkor a forrás konkrét elköltésének módja, vagyis az ágazat megújulásának mikéntje, költsége és ütemezése továbbra is nyitott. A közlemény nem a részletekről, hanem – Steiner Attilát, a tárca körforgásos gazdaság fejlesztéséért, energia- és klímapolitikáért felelős államtitkárát idézve – a fő vonalakról szól:
„Meghatároztuk azokat az irányokat, amelyek mentén az ellátásbiztonságot szem előtt tartva biztosíthatjuk a víziközmű-szolgáltatás fenntartható működését, elősegítjük az ágazat megújulását és a költséghatékonyabb működését is.”
Az érintett szolgáltatóknak, illetve tulajdonosaiknak így – remélhetőleg csak egyelőre – hiányérzete lehet az NVS kapcsán, mert továbbra sem tudható, hogyan jutnak pénzhez a napi működésükhöz és karbantartásukhoz. Miközben ugyanis a víz- és csatornaszolgáltatásért csak a hatóságilag rögzített árat számlázhatják ki, a költségeik nőnek.
Márpedig a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal által jóváhagyott gördülő fejlesztési tervek szerint a víziközmű-rendszerek rekonstrukciója a következő 15 évben évente átlagosan 103 milliárd forintot emészthet fel.
Eddig állami segítséget is elsősorban az állami tulajdonú társaságok kaptak, az önkormányzatiak pedig nem, vagy sokkal kevesebbet. Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének korábbi összegzése szerint
az állami víziközmű-cégek öt év alatt 67,5 milliárd forint pénzbeli támogatáshoz jutottak, és elengedtek számukra 65 milliárd forint eszközpótlást. Tevékenységük ugyanakkor nem minősül közszolgáltatásnak, és a fejlesztéseikhez igénybe vehető uniós támogatást sem használhatják napi működésre.
Igaz, egy mentőövet már kaptak, de abba kevesen akarnak kapaszkodni, mert az az önállóságuk megszűnésével járna. Ha az eszközeiket ingyen átadják a Nemzeti Vízműveknek, akkor az cserébe átveszi a feladataikat. Mellesleg, bár a Nemzeti Vízművek szintjén már érvényesülhetnek szinergiák, ez a társaság is csak a hatósági tarifákat alkalmazhatja.
A szolgáltatók hiányérzete talán hamarosan eloszlik: az NVS társadalmi egyeztetésre küldött változatában az állt, hogy december 31-ig ki kell dolgozni a víziközmű-ágazat hosszú távú rekonstrukciós tervét. A dokumentum szerint a hazai ivóvízellátó rendszerek csaknem 56 százaléka túlnyomóan kockázatos állapotú, ezek 45 százaléka túl van a műszakilag hasznos élettartamán. Az anyag szerint a felújításokra és pótlásokra fedezetet kell biztosítani, az érintett rekonstrukciók pedig egyre nagyobb finanszírozást igényelnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.