Az országgyűlés által elfogadott, a gyógyszerek házhozszállítását tiltó törvény hátrányos a lakosság és a gyógyszertárak szempontjából egyaránt – mondta a VG-nek Marjai Tamás, a Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetségének (HGYSZ) szakmai igazgatója. A rendelkezés egy olyan szolgáltatást lehetetlenít el, melynek népszerűsége az elmúlt időszakban folyamatosan nőtt.
Kiemelte: az új szabályozás értelmében az internetes gyógyszerforgalmazás lehetősége elméletileg megmarad, azonban a gyakorlatban a gyógyszerek eljuttatása a betegekhez jelentős akadályba fog ütközni. 2022. januártól a betegek kétféleképpen juthatnak majd az interneten rendelt gyógyszereikhez:
A gyógyszerészeti hatóság adatai alapján több mint 500 gyógyszertár vagyis minden ötödik patika foglalkozik jelenleg internetes gyógyszerforgalmazással – mondta Marjai Tamás. A HGYSZ szerint egyelőre nem lehet tudni, hogy a piaci szereplők hogyan reagálnak majd a jogszabályi változásra, azonban az biztos, hogy
nagyon sok gyógyszerész fektetett időt, pénzt és energiát az internetes gyógyszerforgalmazásba. A mostani módosítással ezeknek a befektetéseknek egy része semmivé válhat.
A törvénymódosításra azért volt szükség, mert a jelenleg érvényben lévő jogszabály elavult és inkoherens – mondta a VG-nek Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerész Kamara elnöke. Hozzátette: az utóbbi időben nőtt a szabálytalan gyakorlatok száma, amelyek veszélyeztetik a gyógyszerbiztonságot, a betegek jogait és adatvédelmi kockázatot is jelentenek.
2022 januárjától vitamint, étrendkiegészítőt továbbra is lehet majd házhoz rendelni, de fájdalomcsillapítót vagy megfázás elleni készítményt már nem. A törvényben a gyógyszerbiztonságra helyezik a hangsúlyt, ugyanakkor például a jogszabály nem tiltja meg a jövőben, hogy benzinkúton vásároljunk fájdalomcsillapítót, pedig ott sincs jelen a gyógyszerész a termék átadásánál. Az Európai Unió legtöbb országában engedélyezett az OTC-termékek (vény nélkül kapható) csomagküldő szolgálaton keresztül történő házhozszállítása, talán 2-3 ország csak kivétel, ezek közé az államok közé csatlakozik, most Magyarország is.
A parlamentben elfogadott törvénymódosítás előtt fontos lett volna elkészíteni egy hatástanulmányt, ami a házhozszállítással kapcsolatos gyógyszerbiztonságot vizsgálja – mondta a VG-nek Kaló Tamás, a PHOENIX Pharma Zrt. vezérigazgatója.
Hozzátette: nem ismer olyan esetet, amikor valakinek az egészsége károsodott volna amiatt, hogy csomagküldő szolgálaton keresztül vette át a webpatikából megrendelt megfázás elleni készítményét, vagy fájdalomcsillapítóját, esetleg savlekötőjét. Ugyanakkor a szakember tart attól, hogy a gyógyszerek házhozszállításának tiltása bumeráng hatást fog kiváltani, hiszen a lakosság részéről az igény nem fog megszűnni, és előtérbe kerülhetnek az interneten elérhető nem biztonságos termékek.
Magyarországon a gyógyszerek házhozszállítása évente 5 milliárd forint forgalmat generál, a koronavírusjárvány miatt az OTC patikaszerek forgalma az online rendelések során az elmúlt 1,5 évben 60-80 százalékkal emelkedett - tette hozzá a vezérigazgató. Jelentős fogyasztói igény van a webáruházakból rendelhető patikaszerekre, leginkább a lakosság azon részéről aki nem szeretne gyógyszertárba menni, mert fél attól, hogy betegséget kap el, illetve adott esetben ad át, valamint a kisebb településeken élőknek jelentősen megkönnyítette az életét, hogy egy-egy termékért nem kellett messzire, több órát utazni.
Kiemelte, nem régen hozták létre a Szimpatika webteret, a gyógyszertárak számára kifejlesztett online platformot, melyhez már 40 patika csatlakozott. A WebTér mindkét gyógyszerkiadási módszerre felkészült a csomagküldésre és a patikai átvételre is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.