Kétszer annyiba kerül jelenleg egy tonna búza, mint tavaly ilyenkor, ez a pékségek árképzésén is meglátszik, ugyanakkor Raskó György agrárközgazdász szerint bizonyos termékek estében indokolatlan az emelés, írja az Infostart.
A szakember azt állítja, egyértelműen spekuláció hajtja fel az árakat. „Előfordulhat, hogy még további áremelkedés történik. Jelen pillanatban ennek a jelei láthatók is, hiszen január elején elképesztő drágulás kezdődött, annak ellenére, hogy a rendelkezésre álló termelés és készlet abszolút elegendő” – fogalmazott Raskó György, aki szerint ebből az következik, hogy spekuláció történik, de nem kizárólag Magyarországon, hanem világpiaci szinten is.
„A chicagói tőzsdei jegyzés, a párizsi gabonatőzsdei jegyzés is közrejátszik a folyamatban. Amiben reménykedni lehet, hogy megáll az emelkedési trend, történik valamiféle visszarendeződés. De ez az idei nyár előtt nem derül ki” – mondta a szakértő.
Emellett a világon mindenütt magasabb az infláció, amely a fogyasztói árakban is hamarosan jelentkezni fog, hisz a pékek is drágábban jutnak liszthez. Erről Raskó György úgy vélekedik, az alapanyag még kevesebb mint 20 százaléka az árnak, miközben a többi összetevő, az energia és a munkaerő is drágul a pékárutermelésben.
De olyan mértékű áremelésre, mint amilyen tavaly ősszel volt, nem kell számítani
– tette hozzá.
A pékségekben már most is tapasztalható drágulásról Raskó György agrárközgazdász azt mondta: ha a kereskedő azt olvassa vagy hallja, hogy inflációs várakozások vannak az emberekben, azoknál a termékeknél is változtat az árszabáson, amelyeknél ez nem feltétlenül volna indokolt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.