A diákmunka szervezésében, ebben a különleges szegmensben a digitalizált HR nagyon jól bevált: értékes időmegtakarítást jelent a diákoknak, a partnereknek, valamint a versenyképesebb áraknak köszönhetően kisebb kiadást a cégeknek, amelyek az így felszabadult összeget diákjaik fizetésére költhetik.
Az ötlet nem túl régen, a Covid-járvány itthoni kitörésekor, 2020 márciusában fogalmazódott meg a Corvinus közgáz szakára járó Bege Áron fejében, aki megosztotta azt Bőhm Zsombor évfolyamtársával – nem mellesleg jó barátok. Érdekesség, hogy korábban riválisok voltak, hiszen pár éven át mindketten sakk-diákolimpiákon versengtek.
Ahogy nagyobbak lettek, mindketten a saját bőrükön tapasztalták a diákfoglalkoztatás adminisztratív „nyűgét”, a rendszer körülményességét, így képben voltak abban, hogy min lenne érdemes javítani. Csapatot szerveztek – először Kecskés Csoma és Szabó Miklós csatlakozott, akik szintén jó barátaik, s féléves tervezés után, 2020 őszén elindították a Quantum Iskolaszövetkezetet.
Persze a dolognak nem csak a sakk-diákolimpia és némi diákmunka az előzménye. Az alapítóknak több korábbi közös projektjük volt és van. Így például fontos eredményük a Diákmunkatérkép.hu. Itt egyetlen oldalra terelték az összes diákállás-hirdetést, első körben nonprofit alapon.
Magát a Quantum Iskolaszövetkezetet tehát 2020 szeptemberében jegyezték be, akkor mindössze egyetlen diákjuk volt.
A múlt év januárjában egy-, októberben pedig már közel tizenötmillió forintos forgalmat bonyolítottak, ekkor már több mint 120 tanuló foglalkoztatásával.
Ez azért nagy siker, mert valójában a nyáron fejezték be szoftverük tökéletesítését, így nem is foglalkoztak igazán a B2B-s értékesítéssel.
Tavaly szeptemberben bekerültek a Start it @K&H inkubátorprogramba. Akkor ráálltak az ügyfél- és diákszerzésre, s már a lekötött szerződéseik alapján is legalább félmilliárdos forgalommal terveztek 2022-re. Nagy sikernek tartják, hogy bejutottak a fenti projektbe, melynek keretében komoly szakmai segítséget kapnak. Emellett a befektetők figyelmét is felkeltette a vállalkozásuk, aminek köszönhetően az idén még nagyobb léptekkel bővülhetnek.
Ráadásul jelenleg több multival tárgyalnak, s három további, meglehetősen nagy partnerük is van már. Ez két vállalati és egy intézményi együttműködést jelent, amely 2022-ben egyenként is több száz diák foglalkoztatását eredményezheti.
Egyelőre nem terveznek külföldi terjeszkedést – ám az egész hazai diákmunkaszektort meg szeretnék reformálni és új, digitális alapokra helyeznék. Ez nagy feladat, ám a növekedési ütemük bizakodásra adhat okot.
Az itthoni ágazat egyébként évi 60-80 milliárdos forgalmat generál, amely ettől az esztendőtől még nagyobb lesz, hiszen a kormány bejelentette a 25 év alattiak szja-mentességét – ez pedig az összes hazai vállalatot jelentősen ösztönzi majd tanulók alkalmazására.
A diákmunka a munkavállalók részéről ugyanis kvázi adómentes foglalkoztatási formává válik. Így az elsődleges ügyfélcélpont az alapítók számára az új évben is minden olyan cég lesz, ahol egyszerűen és költséghatékonyan szeretnének tanulókat alkalmazni.
A fő feladat most az, hogy értékajánlatukat eljuttassák az összes fontosabb, a diákmunkára is építő magyar vállalathoz. Azokkal pedig, akik még nem alkalmaznak tanulókat, meg kell értetni, hogy ők nem terhet jelentenek. A fiatalok nagyon jó, komolyan vehető munkaerőnek számítanak.
Azt tapasztalták, hogy a befektetők nyitottak, hiszen egy digitális, folyamatautomatizáló megoldást kínálnak nekik egy létező, sőt erős piaci igény vonatkozásában – ez pedig mostanság eléggé fókuszban van a versenypiac minden területén.
A cikk a Figyelő legfrissebb számában olvasható!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.