Kicsivel 5 százalék fölé ugrott a múlt év novemberére a változó kamatozású vagy legfeljebb egyéves kamatperiódusú forintlakáshitelek szerződésekben szereplő éves átlagos kamatlába, ami azt jelenti, hogy egyetlen év leforgása alatt több mint 2 százalékponttal emelkedett az ezeknél a konstrukcióknál kimutatott átlagár – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból.
A változó kamatozású konstrukciók a múlt év vége felé közeledve már drágábbnak számítottak minden éven túli fixálású lakáshitelnél, hiszen az egy és öt év közötti kamatperiódusú kölcsönöknél 4,97, az 5 és 10 év közöttieknél 4,13, a tíz éven túli fixálásúaknál pedig 3,82 százalékos éves átlagos rátát mutatott ki a jegybanki statisztika.
A változó kamatozású lakáshitelek szerződésekben szereplő átlagos kamatlába egyébként 2020 júliusában érte el a mélypontját, akkor 2,84 százalékon állt, azóta viszont folyamatos az emelkedés, és tavaly szemmel láthatóan fel is gyorsult az üteme.
Mindezek alapján elmondható, hogy
a hazai pénzügyi szolgáltatók gyakorlatilag kiárazták a piacról a változó kamatozású lakáshiteleket, hiszen már az alacsonyabb kamat sem maradt meg érvként a sűrű átárazódás (drágulás) kockázatával szemben.
Az MNB statisztikáiból pedig az is jól látszik, hogy a pénzügyi szolgáltatók a hosszabb kamatperiódusú lakáshitel-konstrukciók felé igyekeznek terelgetni a frissen kölcsönt felvenni szándékozó ügyfeleket, hiszen jelenleg a tízéves és a tíz éven túli fixálású konstrukcióknál a legalacsonyabb a szerződésekben szereplő éves átlagos ráta.
A változó kamatozású lakáshitelek egyébként már marginális szerepet játszanak a kölcsönök piacán. A jegybank adatai szerint a 2021 első tizenegy hónapjában megkötött, mintegy 1200 milliárd forintnyi új lakáshitel-szerződésnek mindössze 0,7 százaléka tartozott ebbe a kategóriába, ami az egy évvel korábbi 1,2 százaléknál is jóval alacsonyabb arány. Ez azt jelenti, hogy a múlt év januárja és novembere között mindössze 8,8 milliárd forintnyi új lakáshitel-szerződést kötöttek a lakossági ügyfelek változó kamatozás vagy legfeljebb egyéves kamatperiódus mellett, tehát a havi új kihelyezések mennyisége átlagosan néhány százmillió forintot tett ki.
A tavaly november végéig tartó időszakot vizsgálva egyébként
az 5 és 10 év közötti kamatperiódusú lakáshitelek voltak a legnépszerűbbek az adósok körében, hiszen ezek az ekkor megkötött szerződéseknek több mint az 57 százalékát képviselték.
Eközben az egy és öt év közötti kamatperiódusú hitelek a teljes piac 28,9, a tíz éven túli fixálásúak pedig valamivel több mint 13 százalékát adták.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.