A több mint 201 milliárd forint keretösszegű, ingyenes lakossági napelemes pályázat beadását négy szakaszra bontotta a kiíró Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM). Bár a támogatási kérelmek véglegesítésének határidejét az eredeti kiíráshoz képest húsz nappal kitolták, hat megyében már ütött az óra, de további hatnál is napokon belül pirosra vált a lámpa.
Az első szakaszhoz sorolt Fejér, Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Vas, Veszprém és Zala megye esetében a múlt hétvégével bezárólag lehetett pályázni, a második etapban elkülönített Baranya, Bács-Kiskun, Békés, Csongrád-Csanád, Somogy és Tolna megyében pedig most vasárnapig él a lehetőség.
Bár a harmadik (Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Nógrád, Szabolcs-Szatmár-Bereg) és a negyedik körben (Budapest és Pest megye) van még idő, az ITM-nél azt javasolják, hogy a január 30-i, illetve február 6-i határidő ne kényelmesítsen el senkit. A sikeres részvétel érdekében érdemes minél hamarabb feltölteni és véglegesíteni a pályázatot, hogy az esetleges technikai, szakmai segítségnyújtás még időben érkezzen.
Önmagában napelemes rendszer létesítésére 2,9 millió forint érhető el, aki viszont emellett hőszivattyú és villamosenergia-tároló beépítését és nyílászárócserét is, tehát komplex fűtéskorszerűsítést tervez, annál 11,3 millió forint a támogatási plafon.
A négy szakasz kapcsán fontos hangsúlyozni, hogy a támogatás sorsáról az adott időablakon belül nem a gyorsaság, hanem a pályázat pontszáma alapján döntenek. Itt viszont előnyt élveznek a gyermeket nevelők és a fejlesztendő járásokban élők. A napelemes kivitelezőcégek kapacitásainak jelentős részét hónapok óta leköti a konstrukció: október 18-tól jelentkezhettek, hogy felkerülhessenek a regisztráltak listájára, amely alapján november 5-től kezdődhettek meg a szerződéskötések, a pályázatokat pedig december 6-tól lehetett beadni. A bő 200 milliárd forintnyi munkán több mint 1300 kivitelezőcég osztozik. Az ITM-nél hangsúlyozták: a nagyszabású lakossági pályázat is azt a kormányzati törekvést szolgálja, hogy Magyarország 2050-re klímasemlegessé váljon. Ezzel összefüggésben, a Klíma- és Természetvédelmi Akciótervben foglaltaknak megfelelően jelentősen növeli a napenergia-termelést: tíz év alatt a hatszorosára bővítik a kapacitást.
Azok a háztartások pályázhatnak az ingyenes napelemre, amelyeknél 2020-ban a kenyérkeresők összevont éves jövedelmének egy főre jutó összege nem haladta meg a 4,85 millió forintot, vagyis a küszöb a havi 400 ezer forintos fizetéshez van igazítva. Fontos szempont az is, hogy az ingatlannak kizárólag magánszemély tulajdonosai legyenek, a pályázónak pedig nincs lejárt esedékességű, 60 napot meghaladó adó- vagy egyéb köztartozása. Mivel a melléképületre vagy földre telepítés nem támogatható, az is lényeges kérdés, hogy az ingatlan főépületének tetejére lehet-e telepíteni napelemes rendszert.
A kivitelezőcégek jellemzően csak akkor vállalják a munkát, ha a tetőszerkezet statikailag jó állapotban van, nem szorul felújításra, beleértve a cserép-, zsindely- vagy éppen lemezfedést, hiszen annak járhatónak kell lennie. A villanyszámlán is gyakran áll vagy bukik, hogy pályázhat-e egyáltalán egy család, a fajlagos költségek miatt 4500 kilowattóra felett lehet csak labdába rúgni, ami havi szinten mintegy 15 ezer forintos számlát feltételez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.