A gazdaságban öt csapdahelyzet azonosítható, amelyek elkerülésére mindenképpen szükség van a következő tíz évben, ha sikeres gazdaságot akarunk Magyarországon – mondta Orbán Viktor miniszterelnök a szombati gazdasági évadnyitón. Az első a magas külföldi tulajdonhányad csapdája, amelyről sorozatunk első cikkében írtunk, a második az exportáló nagyvállalatok dominanciájának csapdája, a harmadik a negatív profitegyenleg csapdája, a negyedik a dualitás csapdája, az ötödik pedig a vidék lemaradásának csapdája.
Cikksorozatunk harmadik részében a negatív profitegyenleg csapdájával foglalkozunk. Tavaly a külföldi cégek Magyarországon 8,2 milliárd euró profitot termeltek, míg a hazai tulajdonú vállalatok 1,8 milliárd euró profitot generáltak, ennek szaldója, vagyis a profitegyenleg így 6,4 milliárd euró hiányt mutat a hazai cégek hátrányára. A koronavírus-válság előtt a profitegyenlegünk folyamatosan romlott. A romlás 2020-ban a járvány okozta válság idején leállt.
A hazai tulajdonú vállalatok elmúlt időszakban történt befektetései hosszú távon javíthatják a profitegyenleget. Számos magyar vállalat terjeszkedik külföldön, a Mol Lengyelországban vásárolt 417 benzinkutat, és gumibitumengyára is van Oroszországban. Az OTP Bank már több leányvállalattal rendelkezik a Balkánon, legutóbb Albániában vásárolt bankot, és várható, hogy Üzbegisztánban is akvizíciót fog végrehajtani.
Magyar vállalat építheti az Indonéz útdíjrendszert, a beruházás értéke 300 millió dollár lesz, ezzel a valaha volt egyik legnagyobb mértékű magyar technológiaexport valósulhat meg. Csehországban a Magyar Villamosművek 1 millió 600 ezer fogyasztót lát el energiával. A Master Good Kft. baromfi-feldolgozó telepe jelen van Vietnámban, továbbá az Agrofeed Kft. Oroszországban tulajdonol takarmányüzemet. De megemlíthető még, hogy magyar telekommunikációs cégek jelen vannak már Albániában és Montenegróban is a távközlési piacon.
Régiós összehasonlításban azt láthatjuk, hogy a lengyelországi (23,3 milliárd euró), a csehországi (11,8 milliárd euró) és romániai (8,2 milliárd euró) érték is meghaladja a magyar profitegyenleg hiányát. Ha a GDP arányában vizsgáljuk, akkor a magyar 4,3 százalékos értéknél egyedül a cseh 5,1 százalékos érték magasabb, a lengyel kismértékben marad el (4,2 százalék). A román és a szlovák adat hozzávetőlegesen 1 százalékponttal alacsonyabb a magyar értéknél, az előbbi 3,5 százalék, az utóbbi pedig 3,1 százalék.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.