Eltérő mértékű, de nagyságrendileg a januárihoz hasonlóan nagyobb lépésközű kamatemelést várnak a VG-nek nyilatkozó elemzők, habár annak pontos mértékével kapcsolatban vannak eltérések a várakozásokban. A friss inflációs és GDP-adatok miatt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa a keddi ülésén várhatóan nem fog kapkodni, eddig sem volt jellemző a jegybankra az elhamarkodott döntés, ahogy a forint jelenlegi helyzete sem indokol a januárinál sokkal drasztikusabb beavatkozást.
60 bázispontos emelést vár például az alapkamat és a kamatfolyosó esetében is Regős Gábor, a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. makrogazdasági üzletágvezetője.
Ezzel 3,5 százalékra növekedne az alapkamat.
Az egyhetes betét kamata pedig 40 bázisponttal, 4,7 százalékra emelkedhet majd csütörtökön.
„A januári inflációs adat a várakozásoknál kedvezőtlenebbül alakult, így az teljesen egyértelmű, hogy a jegybanknak tovább kell szigorítania a monetáris politikáján. Az inflációs adat nyomán az is világos, hogy a szigorítás nem lehet csak jelképes, annak mértéke meg kell hogy haladja a korábbiakat” – összegezte a VG-nek Regős Gábor, aki szerint nem kizárt ugyanakkor ettől eltérő emelés sem, de egy kisebb emelés a forint gyengüléséhez vezethetne.
Kiemelte: a következő időszakot tekintve
vélhetően nem ez lesz az utolsó szigorítás, az infláció letöréséhez még sok lépésre van szükség.
Jó esetben azonban ezek a lépések a korábbiaknál már mérsékeltebbek lesznek. Ez attól függ, hogy a következő havi inflációs adatok jelzik-e már a pénzromlás lassulását.
„Az erős inflációs nyomás és a továbbra is fennálló, felfelé mutató kockázatok miatt gyorsíthat az alapkamat-emelési ütemen az MNB, várakozásom szerint 70 bázisponttal, 3,6 százalékra emelkedhet az alapkamat” – mondta a VG-nek Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője, aki szerint az egyhetes betéti tender kamatszintjét változatlanul 30 bázisponttal emelhetik, ezzel 4,6 százalék lenne. A forint viszonylag erős szinten mozog az euróval szemben, így nincs szükség erőteljesebb beavatkozásra.
A kamatemelési ciklus gyorsításával próbálhatja meg fékezni az inflációt az MNB. Amennyiben ezt a következő hónapokban is fenntartja, az év közepén 5,5 százalék körül érhet össze az alapkamat és az egyhetes betéti kamatszint
– húzta alá Varga Zoltán.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője szerint az MNB kitart a januári lépésköz mellett, és ezúttal is 50 bázisponttal emeli majd az alapkamat, illetve a kamatfolyosó mértékét. Azaz előbbi 3,4 százalékra, az egyhetes betét kamata pedig 30 bázisponttal, 4,6-re nőhet.
„Kérdéses persze, hogy a legfrissebb inflációs és GDP-adatok ezt az indikatívnak tekintett lépésközt befolyásolják-e, de Virág Barnabás nemrég adott nyilatkozata szerint ezekből nem akarnak elhamarkodott következtetéseket levonni, azaz előreláthatólag inkább megvárják a márciusi inflációs jelentést és a részletes GDP-adatokat, mintsem kapkodó döntést hozzon a friss adatok láttán a monetáris tanács” – mondta a VG-nek Virovácz Péter. Hozzátette: jelenleg a forint sem indokolja, hogy az effektív kamatot sűrűbben és nagyobb lépésközökkel emeljék, ráadásul az árfolyamot jelenleg nem is a hazai folyamatok mozgatják. Ennek ellenére még megfogalmazhat egy erősebb üzenetet a jegybank, például azzal kapcsolatban, hogy hol tetőzhetnek a kamatok.
„A korábbi várakozás az volt, hogy nagyjából júniusban, 5,5 százalék körül tetőzhet az effektív kamat. Az inflációtól függően viszont már inkább 6,2–6,5 százalékra tehető, amelyhez addigra az alapkamat is felzárkózik” – tette hozzá Virovácz Péter.
A jegybank egyébként csütörtökön ismét helybenhagyta az egyhetes betét kamatát, így az már január 27-e óta nem mozdult el a 4,3 százalékról. Az MNB ezen a kamaton hirdette ki az egyhetes betét fix kamatú tenderét, amelyre ezúttal is jelentős mennyiségű ajánlatot tettek a pénzintézetek: összesen 10 700 milliárd forintot, amelyet a jegybank teljes egészében el is fogadott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.