Decemberben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 492 800, a kedvezmények nélkül számolt nettó átlagkereset 327 700 forint volt, mindkettő 9,7 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Ezzel 2021-ben a bruttó átlagkereset 438 800, a nettó átlagkereset 291 800 forintot ért el, mindkettő 8,7 százalékkal emelkedett 2020-hoz képest. A reálkereset 3,4 százalékkal nőttek, a fogyasztói árak előző évhez mért, 5,1 százalékos növekedése mellett.
A novemberi két számjegyű bérdinamika után decemberben minimális lassulás volt megfigyelhető a bérkiáramlásban. Ugyanakkor a 9,7 százalékos bruttó és nettó keresetemelkedés továbbra is rendkívül magasnak számít – értékelte az adatokat Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője, aki hozzátette, hogy a piaci várakozás ennél némileg magasabb volt, szerinte az enyhe negatív meglepetés egyértelműen a bónuszok kifizetéséhez köthető.
Novemberben a rendszeres keresetek lassabban bővültek, mint a prémiumok, így akkor pozitív hatás volt megfigyelhető. Ezzel szemben a decemberi adatok esetében a rendszeres keresetek szintén 9,7 százalékkal nőttek. Ez azt jelzi, hogy a tavalyi évhez képest nem erősödött a prémiumkifizetés decemberben.
Tekintettel arra, hogy a gazdaság teljesítménye rekordmértékű volt 2021-ben, ez mindenképpen meglepő. Ugyanakkor ez már jelezheti azt a változást a vállalati viselkedésben, amit a 2022-es költségnyomásra való felkészülésként értelmezhetünk. Vagyis könnyen lehet, hogy a vállalatok a prémiumok kifizetésén keresztül kívánnak költségeket mérsékelni az idén, valamint erősebb átárazást hajtanak végre. Ezek kombinációjával igyekeznek majd fenntartani a korábbi profitmarzsukat, vagy legalább fékezni annak csökkenését
– magyarázta a szakember.
Az elemző szerint 2022 egészében két számjegyű, nagyjából 15 százalékos átlagbér-növekedésre lehet számítani. Jelezte, hogy bérköltségek jelentős emelkedésének inflációs hatása már jól érzékelhető volt a januári inflációs adatban, amely a historikus adatokhoz képest háromszorosan erősebb év eleji átárazást mutatott, és a termékek és szolgáltatások megszokottnál jóval szélesebb körét érintette. „Vagyis azt gondolom, már láthatóvá vált Magyarországon az ár-bér spirál. Ez ellen pedig csak a monetáris és fiskális politika együttes erejével, közös szigorításával lehet küzdeni” – húzta alá Virovácz Péter.
A ma megjelent kereseti adatok tovább erősíthetik az infláció elleni küzdelem fontosságát – húzta alá kommentárjában Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő Zrt. befektetési igazgatója. Hozzátette: a bérek növekedését legfőképpen az alacsony általános munkanélküliség, az egyes szektorokban újra felbukkanó strukturális munkaerőhiány, valamint az infláció tartós megemelkedése befolyásolja.
Mint rámutatott, a bérdinamika és az infláció közötti kapcsolat azonban kétirányú is lehet: a növekvő bérek tovább nyomhatják felfelé az inflációt.
Egyrészt a megugró költségek miatt a vállalkozások dönthetnek a termékek és szolgáltatások árainak növelése mellett, másrészt a fogyasztók a megemelkedett jövedelmüket szívesebben költhetik el, növelve a keresletet. Ez a visszacsatolási mechanizmus az ár-bér spirál, amit minden jegybank, illetve anticiklikus gazdaságpolitikát folytató kormány igyekszik elkerülni.
Jelezte továbbá, hogy a következő havi adatban már láthatjuk a minimálbér-emelés hatását is, ami tovább erősítheti a fenti folyamatokat. Emlékeztetett rá, hogy a bérek ilyen mértékű adminisztratív emelésére utoljára 2017-ben volt példa, akkor a következő három évben 10 és 15 százalék között ragadt a keresetek növekedési üteme, ráadásul az infláció is megugrott (az eurózónához és a régió más országaihoz képest is), a 2016 decemberi 1,80-ról 2019 végére 4 százalékra emelkedve.
A bruttó átlagkereset a vállalkozásoknál 450 800, a költségvetésben 409 900, a nonprofit szektorban 419 100 forintot ért el, ami 7,8, 9,5, illetve 15,4 százalékos növekedést jelent az előző évhez viszonyítva. Az egyes előmeneteli rendszerekben előre ütemezett béremelések – köztük az orvosok, a bírák, ügyészek és a bölcsődei dolgozók illetményemelése – hatására a költségvetés bruttó átlagkereset-növekedése meghaladta a nemzetgazdasági átlag emelkedését. A nonprofit szektor jelentős keresetnövekedéséhez hozzájárult, hogy augusztus elejétől számos oktatási intézmény, fenntartójának változása miatt, a költségvetési szektorból ebbe a szektorba sorolódott.
A bruttó átlagkereset a pénzügyi, biztosítási tevékenység ágban volt a legmagasabb (758 700 forint), a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás területén a legalacsonyabb (267 500).
A bruttó átlagkereset a teljes munkaidőben alkalmazásban álló férfiaknál 479 200, a nők esetében 401 700 forint volt, ez a férfiaknál 8,9, a nőknél 8,6 százalékos növekedést jelent egy év alatt.
A rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli) bruttó átlagkereset 404 ezer forintra becsülhető, 8,9 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban.
A bruttó kereset mediánértéke 350 ezer forint volt, ez 9,2 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.