Újra jégre lépnek a magyar rövidpályás gyorskorcsolyázók az ötkarikás játékokon. Míg a férfiaknál Liu Shaolin Sándor, Liu Shaoang és Krueger John-Henry az 500 méteres táv selejtezőjében, addig a női mezőnyben Jászapáti Petra az 1000 méteres negyeddöntőben próbál szerencsét a kínai fővárosban. Az egyéni számok mellett elérkezik még egy régóta várt pillanat: a címvédő férfiváltó is bemutatkozik az elődöntőben. A csapat Nógrádi Bencével válik teljessé, de már a vírusfertőzés miatt később kiutazó Varnyú Alex is rendelkezésre áll.
Aki korán kelt, az a short trackes versenyzők előtt láthatott más magyar indulót is: Kónya Ádám sífutó a klasszikus stílusú, egyéni indításos 15 kilométeres távon mérette meg magát. A finn Iivo Niskanen diadalmaskodott, aki négy éve, a 2018-as phjongcsangi olimpián 50 kilométeren is győzött. Ezúttal 15 kilométeren az orosz Alekszandr Bolsunov, illetve Johannes Hösflot Klaebo elől gyűjtötte be az aranyérmet, Kónya Ádám pedig a 80. helyen zárt.
Visszatérve a gyorskorcsolyázókra, emlékezhetünk, hogy az 1000 méteres döntőben Liu Shaolin Sándort percekig olimpiai bajnoknak hittük, végül azonban sárga lappal kizárták, így a mezőny végére sorolták, Liu Shaoang pedig bronzérmes lett. Ez már a második dobogós helye volt short trackben a magyar olimpiai csapatnak, hiszen a Liu testvérek a múlt szombati nyitányon Krueger John-Henry, Jászapáti Petra és Kónya Zsófia társaságában a 2000 méteres vegyes váltóval is a dobogó harmadik fokára állhattak fel.
Bár az 1000 méteres finálét megóvták a magyarok, azt elutasították, így a kínai Zsen Ce-vej maradt az aranyérmes, pedig a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) és a Magyar Országos Korcsolyázószövetség (MOKSZ) vezetői hivatalosan is kezdeményezték, hogy vizsgálják felül a bíráskodást. Két nappal a történtek után a Liu testvérek azonban újra bizonyítottak: a kedvenc távjuknak nem igazán mondható 1500 méteren is mindketten döntőbe jutottak, ott pedig a Liu Shaoang negyedik, Liu Shaolin Sándor pedig hatodik lett, azaz mindketten pontszerző pozícióban zártak. Reális esély van arra, hogy akár mindketten finalisták legyenek 500-on is, igaz, az elmúlt napok megmutatták, hogy sok külső tényező befolyásolja a helyezéseket.
12 órától szoríthatunk Jászapáti Petrának az 1000 méteres negyeddöntőben, 12.18-tól pedig jönnek az 500 méteres selejtezők Liu Shaolin Sándorral, Liu Shaoanggal, Krueger John-Henryvel. A férfiváltóra pedig 13.04-től lesz érdemes figyelni.
Az utóbbi esélyeiről Bánhidi Ákos, a csapat edzője és menedzsere a MOKSZ hivatalos oldalán, a hunskate.hu-n azt mondta: „Szükségünk lesz minden tudásunkra és a szerencsére is a továbbjutáshoz – mind egyénileg, mind csapatszinten.” Nagyon nehéz elődöntőbe kerültek ugyanis a fiúk: Hollandiával, Oroszországgal és Dél-Koreával kell megküzdeniük a fináléba jutásért.
Ahogy arról a VG beszámolt: domborzati viszonyokból adódó infrastrukturális korlátok miatt minimális azoknak a téli sportágaknak a száma, amelyekben a magyar versenyzők nemzetközi szinten versenyképesek lehetnek. Szabados Gábor sportközgazdász szerint míg korábban műkorcsolyában születtek figyelemre méltó hazai eredmények, addig az utóbbi időben már sokkal inkább a rövidpályás gyorskorcsolyában. Az utóbbi létjogosultságát éppen az adja, hogy külön létesítményt nem igényel, ahol lehet jégkorongozni, műkorcsolyázni, ott a short track is elfér. Nagypályás gyorskorcsolya ma Magyarországon nem űzhető, a Puskás Aréna mellett épülő Nemzeti Korcsolyázó Központban azonban helyet kap majd a hozzá szükséges 400 méteres ovális pálya.
A mostani eredményességi szintre eljutni éppen ezért elsősorban személyi kérdés volt.
Szabados Gábor szerint a szakmai stáb és a menedzsment szintjén a megfelelő háttérnek találkoznia kellett a szükséges sportolói kvalitással. Ez utóbbi a Liu testvérek, Shaolin Sándor és Shaoang révén adott, s a felkészítés szakmai és pénzügyi része is megfelelőnek bizonyult. Kérdés azonban, hogy az edzőjüket, Csang Linát ide lehetett volna-e csábítani, ha nem félig kínai származású topversenyzőkkel dolgozhat. A sportközgazdász szerint az jelentene igazán nagy értéket a magyar sport számára, ha a Liu fivérek majdani visszavonulásáig a hazai utánpótlás hasonló szintű klasszisokat termelne ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.