BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nagyot javultak a tüdőrákosok túlélési esélyei, de sokan nem is tudnak a betegségükről

Egy friss kutatásban 42 ezer beteg adatait elemezték, közel 70 százalékos növekedést mértek az ötéves túlélés során a tüdőrákosok körében.

Magyarországon még mindig magas a daganatos megbetegedések száma, a tüdőrákos betegek túlélési esélyei viszont jelentősen javultak – mondta Polányi Zoltán, az MSD Pharma Hungary Kft. kommunikációs és kormányzati kapcsolatok vezetője egy webináriumon. 2019-ben 8447-en haltak meg tüdőrákban, ebből a boncolás során 1400 betegnél derül ki, hogy kezeletlen tüdőrákja volt, valószínűleg nem is fordult vele orvoshoz. 3200-an vastagbél-, 2170-en emlő- és 2100-an hasnyálmirigyrákban hunytak el.

A pandémia alatt kevesen jártak szűrésekre

A Magyar Rákellenes Liga adatai szerint a daganatos megbetegedés Magyarországon, Európában és a világon is a második leggyakoribb halálozási ok. Ma Magyarországon minden negyedik ember valamilyen rosszindulatú tumoros betegségben hal meg. A legfrissebb adatok szerint hazánkban 2018-ban 99 825 daganatos megbetegedést diagnosztizáltak, és 2020-ban összesen 32 451 haláleset történt. Kiemelték: ilyen alacsony halálozást utoljára 14 éve, 2006-ban mértek, az adatokban feltehetőleg a pandémia hatásai jelennek meg.

Az ötéves túlélési esély hatalmasat nőtt

A MSD Pharma friss kutatásában 42 ezer tüdőrákos beteg adatait elemezték 2011–2016 között. Polányi Zoltán kiemelte: 

Közel 70 százalékos növekedést mutatnak az adatok a 2011–2012 közötti és a 2017–2019 között vizsgált betegek ötéves túlélésénél. 

Hangsúlyozta, ez az ellátórendszer érdeme is, valamint az orvoslás és az elérhető terápiák is nagyon sokat fejlődtek. Statisztikai adatok szerint Magyarországon a férfiak esetében 100 ezer beteg közöl 101-nél diagnosztizálnak tüdőrákot, nők estében pedig 71-nél. Regionális különbségeket említve elmondta: a férfiak esetében az incidencia és a halálozás Észak-Magyarországon a legmagasabb. A térségben százezer főre 2016-ban a férfiakat illetően 128 haláleset volt a tüdőrákhoz köthető, Nyugat-Dunántúlon viszont 90. Közép-Magyarországon 2016-ban százezer főre vetítve 99 férfi beteg hunyt el, míg 2011-ben 94.

Fotó: Vajda János / MTI

Kiemelte: a 2011–2016 között diagnosztizált magyar tüdőrákos betegek becsült ötéves túlélése akkor, ha időben felfedezték a daganatot, és műtétileg el is távolították, 64 százalékos volt, 

viszont ha későn fedezték fel a tumort, és már műtétileg nem volt eltávolítható, az ötéves túlélési arány kevesebb mint 8 százalékra csökken. 

Ezért is fontosak a szűrővizsgálatok – tette hozzá a szakember. Kiemelte: alacsony dózisú CT-t vizsgálatot kétévente minden 55 év feletti embernél el kellene végezni, főleg azoknál, akik dohányoznak. Hangsúlyozta: a tüdőröntgen nem megoldás, mert amikor már a röntgen kimutatja a tüdőrákot, az már nagyon késő.

Ha a daganatot a második vagy a harmadik stádiumban veszik észre, akkor öt év múlva 100 betegből 64 fog élni, a negyedik stádiumban diagnosztizált betegek közül pedig százból már csak nyolc éli meg az öt évvel későbbi időszakot. Az MSD a hazai tüdőrákos betegek halálozási adatai tekintetében lát némi javulást, főleg a férfiaknál – tette hozzá Polányi Zoltán. Esetükben 2017-ben 102 halálesetet mutatnak a statisztikai adatok százezer fős mintában, 2019-ben pedig 93 főre csökkent a férfi halálozások száma.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.