Ha élne, ma lenne százkét éves Béres József, a Béres Csepp feltalálója. A létfontosságú nyomelemeket komplex formában tartalmazó humán gyógyászati készítményét ötven évvel ezelőtt, 1972-ben alkotta meg. A cseppeket elsők között saját húgán próbálta ki, akinél agydaganatot diagnosztizáltak. Az orvosok azt jósolták, hogy legfeljebb egy éve van hátra, de még több mint harmincöt évet élt.
Az Opten adatai szerint a Béres Gyógyszergyár Zrt. összárbevétele 2020-ban meghaladta a 20 milliárd forintot, ami 51 százalékos növekedést jelent az előző évi 13,3 milliárdhoz képest. Ez a dinamizmus jellemzi a belföldi és az exportárbevételt is. A belföldi árbevétel több mint 15 milliárd forint volt, az exportárbevétel pedig csekély mértékben maradt el az 5 milliárdtól – közölte korábban a Béres Gyógyszergyár Zrt. A növekedést elsősorban az immunerősítő termékek biztosították.
A gyógyszercég termékportfóliója több mint 150 készítményre duzzadt. A Béresnek az egészségmegőrző piacon 39,4 százalékos a részesedése.
A gyógyszercég központja Budapesten, gyártóbázisa Szolnokon található. Tavaly új gyártórészleget avattak Szolnokon. A 6,7 milliárdos beruházást 3,04 milliárd forint vissza nem térítendő összeggel támogatták a központi költségvetésből a Nagyvállalati beruházási támogatási program keretében.
Béres József fia korábban a Manager Magazinnak adott interjújában azt mondta: az elmúlt harminc évben a Béres ernyője alatt több márkát is felépítettek. Több kategóriában piacvezetők, de a Béres Csepp a mai napig zászlóshajójuk, a legismertebb termékük.
Béres József kutató a magyar tudománytörténet azon szereplői közé tartozik, akit már életében legendává emelt az emberek megbecsülése és tisztelete. Rendkívüli elhivatottságának, megalkuvást nem ismerő becsületes kitartásának, haza- és emberszeretetének köszönhetően nemzeti példaképpé vált. Úttörő felismeréseit, újszerű nézeteit azonban a kor tudományos képviselői értetlenül, féltékenyen és elutasítón fogadták. Kuruzslónak kiáltották ki, bűnvádi eljárást indítottak ellene. Sok üldöztetést kellett elviselnie, míg a rendszerváltást követően munkája révbe érhetett. A Béres Részvénytársaság 1989-es megalapítását követően a készítmény hatalmas erővel robbant a köztudatba, a vállalat következetes munkája pedig meghozta a hivatalos elfogadást és elismerést is.
A Béres Cseppet 2000-ben gyógyszerként engedélyezték, 2013-ban az elsők között került a hungarikumok sorába.
Béres József 1997-ben megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend tiszti keresztjét, 2002-ben Magyarország legrangosabb tudományos elismerésével, Széchenyi-díjjal tüntették ki. Életművét a Magyar Örökség részeként tartják számon, nevét intézmények, utcák, terek viselik, életútját könyvek, dokumentumfilmek, színdarabok, televíziós játék- és mozifilm is feldolgozta.
Béres József 1920. február 7-én született Záhonyban. Kezdetben gyári munkás volt a fűrésztelepen, majd 1938–1940 között kertészetet tanult a Duna–Tisza-közi Mezőgazdasági Kamara Kertmunkásképző Iskolájában Kecskeméten. 1954–1963 között az Állami Mezőgazdasági Gépállomás kisvárdai laboratóriumát vezette. Közben 1961–1965 között a Gödöllői Agrártudományi Egyetem Mezőgazdaság-tudományi Karán egyetemi tanulmányokat folytatott, ahol 1965-ben, 45 évesen diplomázott agrármérnökként.
1964–1989 között a Nyírségi Mezőgazdasági Kísérleti Intézet tudományos munkatársa volt. 1955–1972 között talajtani, analitikai, talajgenetikai, térképszerkesztési, üzemtani, kórélettani, környezetvédelmi, kemizálási, tápanyag-gazdálkodási tanfolyamokat végzett. 1968-ban általános élettanból és agrobiokémiából summa cum laude doktori címet szerzett. 1973–1976 között másodállásban a kisvárdai kórház laboratóriumában dolgozott. 1972 és 1986 között a küzdelem időszaka következett. Politikai és szakmai indulatok övezték a Béres Cseppet. A hatóságok börtönnel, kuruzslással fenyegették. Ekkor társadalmi mozgalom indult mellette, amelynek egyik illusztris hangadója Nagy László költő volt. Pozsgay Imre is támogatta, így 1976-ban megtörtént a készítmény szabadalmi bejelentése. 1978-ban társadalmi nyomásra a Herbária forgalmazni kezdte a Béres Cseppet. 1989-ben a készítmény forgalmazására megalakult a Béres Részvénytársaság. Béres József 2006. március 26-án, rövid betegség után hunyt el Budapesten.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.