A 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos havi létszáma 4 millió 644 ezer volt 2022 januárjában – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken.
A 2021. november – 2022. januári időszakban a foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 676 ezret tett ki, 75 ezerrel volt több, mint az előző év azonos időszakában.
Ebben a három hónapban az egy évvel korábbihoz képest a foglalkoztatottak létszáma 75 ezerrel több, 4 millió 676 ezer volt. Míg a hazai elsődleges munkaerőpiacon dolgozók száma 87 ezerrel nőtt, addig a közfoglalkoztatottaké 15 ezerrel csökkent.
A KSH elemzéséből az is kiderült, hogy a munkanélküliek száma 2022 januárjában 201 ezer fő volt, a munkanélküliségi ráta pedig 4,2 százalék.
A 2021. november – 2022. januári időszakban a munkanélküliek átlagos létszáma 183 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 3,8 százalék volt. Ebben a három hónapban a 15-74 éves munkanélküliek száma 26 ezer fővel, míg a munkanélküliségi ráta 0,6 százalékponttal csökkent.
Decemberről januárra csökkent a foglalkoztatás és növekedett a munkanélküliség, ám ebben leginkább szezonális okok játszottak szerepet, hiszen januárban a foglalkoztatás jellemzően alacsonyabb, mint az előző év decemberében, amit az ünnepek elmúltával kisebb kiskereskedelmi forgalom és ehhez kapcsolódó alacsonyabb foglalkoztatás magyaráz - értékelte az adatokat Regős Gábor, a Századvég Konjunktúrakutató makrogazdasági üzletágának vezetője. Éves alapon ugyanakkor a foglalkoztatottak száma jelentősen, a januári adat alapján több mint 100 ezer fővel, míg a 3 havi átlagot tekintve több mint 70 ezer fővel emelkedett, és a munkanélküliségi ráta is érdemben csökkent.
Ebben egyaránt szerepe lehetett a kedvezőbb gazdasági teljesítménynek és annak, hogy idén nem voltak a koronavírushoz kapcsolódó szigorú korlátozások.
-tette hozzá.
Rámutatott: a foglalkoztatás éves alapú bővülése legnagyobb részben az elsődleges munkaerőpiachoz köthető, ahol 87 ezer fővel növekedett a foglalkoztatás. A közfoglalkoztatás szerepe továbbra is csökken, egyre kevesebben dolgoznak ilyen munkaviszonyban. Fordulat látszik ugyanakkor a külföldön dolgozók számában: az előző időszak csökkenéseit minimális növekedés követte januárban.
"Összességében a foglalkoztatás magas szinten állandósul Magyarországon, bár mint látható, minimális tartalékok azért még vannak, azonban ezek mozgósítása és munkaerőpiaci integrációja egyre nehezebb, így amennyiben a munkaerő iránti kereslet továbbra is magas marad, sőt, tovább bővül, az a munkaerőhiány súlyosbodását eredményezheti" - figyelmeztetett Regős Gábor.
A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb munkanélküliségre és foglalkoztatottságra vonatkozó adatai komoly meglepetést hoztak. A munkanélküliségi ráta ugyanis 2021 áprilisa óta nem látott szintre ugrott. A 4,2 százalékos arány messze felülmúlta az elemzői várakozásokat.
- írja kommentárjában Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője, aki hozzátette, hogy havi adatokat megvizsgálva megállapítható, hogy az elmúlt évek folyamán többször is látható volt, hogy a munkanélküliek száma megemelkedik januárban, illetve ezzel párhuzamosan a foglalkoztatottság is csökken havi összevetésben. Szerinte a 2022 januári romlás mögött is elsősorban szezonális hatások állhatnak. Ez a szezonalitás azóta különösen erős, amióta az új közfoglalkoztatási rendszer van érvényben.
"A januári adatok alapján messzemenő következtetéseket nem vonnánk le a munkaerőpiaci helyzetről. Vélhetően sokkal inkább statisztikai változásról van szó, sem mint arról, hogy trendforduló következett volna be. Meglátásunk szerint a munkaerőpiaci helyzet továbbra is kedvező a gazdasági növekedés szempontjából. Ugyanakkor a munkaerőhiány 2022-ben tovább erősödhet, különösen, ha az év második felében a vállalatok egyre kevésbé kényszerülnek a termelésük korlátozására az alapanyaghiány miatt. Mindez a bérek további emelkedésének irányába mutat, ami a már most is magas inflációs várakozásokat tovább emelheti" - emelte ki Virovácz Péter.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.