Vasárnap lezárul a több mint 200 milliárd forint keretű, lakosságnak szóló, RRF-6.2.1 kódszámú napelemes pályázat, amelyen 100 százalékos állami támogatás mellett, azaz ingyen juthatnak napelemhez a nyertesek. Ez a pillanat eredetileg már január 17-én elérkezett volna, csakhogy még a két ünnep között kitolták 20 nappal a támogatási kérelmek benyújtási határidejét. Rövidesen kiderül, hogy megalapozott volt-e az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) jóslata a hatalmas érdeklődésről, a szaktárca előzetes becslése szerint ugyanis akár 35 ezer család rezsiterhei csökkenhetnek a mostani pályázat révén, amely Magyarország Helyreállítási és Ellenállóképességi Tervének a részét képezi.
A regionális bontás alapján megszabott négy benyújtási szakasz közül három már korábban lezárult, az utolsó napokban Közép-Magyarországról – tehát Budapestről és Pest megyéből volt még lehetőség véglegesíteni a pályázati anyagot. Bár erről hivatalos adatok még nincsenek, a VG úgy tudja, a napelemes rendszer létesítésén kívül jelentős igény mutatkozott a komplex fűtéskorszerűsítés iránt is, amely hőszivattyú és villamosenergia-tároló beépítését és nyílászárócserét is feltételez. Míg az utóbbira 11,3 millió forintot is lehetett igényelni, addig önmagában napelemes rendszerre legfeljebb 2,9 milliót. Lapunk információi szerint a meghosszabbított beadás ellenére sokan hagyták az utolsó pillanatra a pályázatot, pedig a kiíró javasolta, hogy az érintettek mielőbb véglegesítsék a kérelmeket, hogy az esetleges technikai, szakmai segítségnyújtásra még időben sor kerülhessen.
Pályázói tapasztalatok alapján az ügyfélszolgálati teendőkkel kijelölt ÉMI Nonprofit Kft. a hajrában is állta a sarat.
Aki azonban csak néhány nappal a zárás előtt látott hozzá a teendők elvégzéséhez, az aligha járt sikerrel, hiszen csak az állhatott rajthoz, aki előzetesen szerződést kötött egy kivitelezőcéggel, ennek a megállapodásnak pedig az előminősítés volt a feltétele. A régiók szerinti négy pályázati szakasz kapcsán fontos hangsúlyozni, hogy a támogatás sorsáról az adott időablakon belül nem a gyorsaság, hanem a pályázat pontszáma alapján döntenek. Itt viszont előnyt élveznek a gyermeket nevelők és a fejlesztendő járásokban élők. A napelemes kivitelezőcégek kapacitásainak jelentős részét hónapok óta leköti a konstrukció: október 18-tól jelentkezhettek, hogy felkerülhessenek a regisztráltak listájára, amely alapján november 5-től kezdődhettek meg a szerződéskötések, a pályázatokat pedig december 6-tól lehetett beadni.
A bő 200 milliárd forintnyi munkán több mint 1300 kivitelezőcég osztozik. Az ITM-nél hangsúlyozták: a nagyszabású lakossági pályázat is azt a kormányzati törekvést szolgálja, hogy Magyarország 2050-re klímasemlegessé váljon. Ezzel összefüggésben, a Klíma- és Természetvédelmi Akciótervben foglaltaknak megfelelően jelentősen növeli a napenergia-termelést: tíz év alatt a hatszorosára bővítik a kapacitást. A minisztériumnál arról is beszámoltak, hogy a pályázat kifejezetten az átlagosnál alacsonyabb jövedelmű háztartások számára nyújt segítséget, akik önerőből nem tudnák kigazdálkodni a megújuló energiaforráson alapuló, korszerű és környezetkímélő megoldásokra váltás költségeit. A támogatásnak köszönhetően ezek a családok saját maguk termelhetik meg olcsón az áramot. A kormány így egyszerre segíti a leginkább rászorulókat, és ösztönzi a zöld átállást Magyarországon. A háztartási méretű kiserőművek száma tavaly már 125 ezer fölé nőtt, a túlnyomórészt napenergiát hasznosító létesítmények összes beépített teljesítménye pedig már meghaladta az 1000 megawattot.
A napelemes kivitelezőcégek többsége egyszeri alkalomként tekintett a mostani pályázatra, nem kizárt azonban, hogy lesz folytatása.
A mostani konstrukcióban azok a háztartások pályázhattak az ingyenes napelemre, amelyeknél 2020-ban a kenyérkeresők összevont éves jövedelmének egy főre jutó összege nem haladta meg a 4,85 millió forintot, vagyis a küszöb a havi 400 ezer forintos fizetéshez volt igazítva. A villanyszámlán is gyakran áll vagy bukik, hogy pályázhat-e egyáltalán egy család, a fajlagos költségek miatt 4500 kilowattóra felett lehet csak labdába rúgni, ami havi szinten mintegy 15 ezer forintos számlát feltételez. Ugyanígy lényeges szempont, hogy a kivitelezőcégek jellemzően csak akkor vállalták a munkát, ha a tetőszerkezet statikailag jó állapotban van, nem szorul felújításra, beleértve a cserép-, zsindely- vagy éppen lemezfedést, annak járhatónak kell lennie.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.