A koronavírus világjárvány miatt az egészségügyi kiadások jelentősen emelkedtek, a GDP-hez viszonyítva a 2019. évi 4 százalékról 2020-ban 1,9 százalékponttal 5,9 százalékra nőttek, ez főleg a járvány elleni védekezés rendkívüli kiadásai miatt történt – derül ki az Állami Számvevőszék (ÁSZ) tanulmányából.
Mint írják, amíg 2019-ben 1915 milliárd forint jutott a központi költségvetésben az egészségügyre, addig 2020-ban 2833 milliárdra ugrottak a költségek.
A 2020. évi költségvetési hiány megemelkedésének legfőbb okaként a koronavírusjárvánnyal összefüggésben felmerült rendkívüli többletkiadások jelölhetők meg.
Az Egészségbiztosítási Alap (E-Alap) deficitje 2019. évről 2020. évre csaknem megháromszorozódott 107 milliárd forintról 331 milliárd forintra, 224 milliárddal nőtt, amely az államháztartás 2020. évi pénzforgalmi hiányának mintegy 6,1 százalékát jelentette.
2020-ban a legnagyobb kiadás emelkedést a Táppénz, a GYED, az E-Alap egyéb pénzbeli ellátásai és a Gyógyító megelőző ellátás tették ki. A kiadásnövekedés 96,5 százalékát 337,6 milliárd forintot e négy jogcím alatt fizették ki – írja az ÁSZ elemzése.
Az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térbe (EESZT) a járvány alatt 33–35 ezer állampolgár jelentkezett be naponta, az orvosok által indított adatlekérdezések száma 2018-ban 8,6 millió, 2019-ben 17,6 millió és 2020 év végére 30 millió volt. Mint írják, az EESZT szerepe a koronavírus-járvány miatt felértékelődött, a gyógyítási folyamat digitális nyomon követhetősége az orvos és a beteg számára is előnyökkel járt.
A lakosság mintegy 43 százaléka ügyfélkapus azonosítással használja az EESZT-t, leggyakrabban leleteket néznek meg, de itt regisztráltak a Covid elleni oltásokra és az e-beutalót is már 36 százalékuk használja. Népszerű az oltási igazolvány és annak QR kódos ellenőrzése is mobilapplikációban - írja az ÁSZ. A Térben történtek technikai fejlesztések is, összesen 24 alkalmazást újítottak meg, amelyek közül a jelentősebbek a Coviddal kapcsolatosak voltak. Az EESZT-vel összefüggésben végrehajtott fejlesztések 736,8 millió forint értékben teljesültek a 2020-ban.
A napi eRecept -beküldések száma egy átlagos hétköznapon meghaladta a 800 ezret, több mint 500 millió egészségügyi adat volt elérhető az EESZT-ben. Felidézték, a veszélyhelyzet kihirdetését megelőzően átlagosan napi nyolcezer új vényt regisztráltak, ezek száma volt, hogy napi kétmillió fölé ugrott a veszélyhelyzet első hullámában. Az elektronikus receptek aránya 95 százalékra emelkedett.
A számvevőszék egy összefoglaló videót is mellékelt a tanulmányhoz.
Az ÁSZ szerint az emberek mindennapjait könnyíti meg, ha az egészséghez fűződő szolgáltatások a digitális fejlődésnek köszönhetően elektronikusan is elérhetők. Az elemzése szerint a COVID-19 világjárvány pozitív hatással volt az egészségügyi rendszer digitális átalakulására, az egészségügyi e-szolgáltatások köre bővült, igénybevételük pedig elterjedté vált. Az elemzők arra a következtetésre jutottak, hogy a COVID-19 világjárvány a betegség kezelésében, annak finanszírozásában okozott kihívásokon túl hatással volt az egészségügyi e-szolgáltatások további térnyerésére is. Magyarországon az egészségügyi e-szolgáltatások már jóval a COVID-19 világjárvány előtt megjelentek, az egységes informatikai környezetet az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) 2017-től megteremtette. Az elmúlt években azonban fokozódott az igény az e-szolgáltatások iránt mind keresleti oldalról a páciensek részéről, mind kínálati oldalról az ellátórendszer felől.
Az ÁSZ teljes elemzése itt érhető el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.