Az egyetemek és szakképző intézmények is segítik az Ukrajnából érkezőket – közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) felsőoktatásért, innovációért és szakképzésért felelős államtitkára szerdán Budapesten.
Bódis József a háborúra utalva a sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: „még nem győztük le a koronavírus-járványt, de egy új, olyan probléma adódott (…) szomszédainknál, ami az emberek rettegett valósága (…), és erre muszáj reagálni”. Kiemelte: a magyar felsőoktatás biztosítja a képzés folyamatosságát az Ukrajnából érkező diákoknak és oktatóknak. Az államtitkár célként jelölte meg,
hogy mindenki a lehető legkisebb kárral kerüljön ki ebből a helyzetből.
Hankó Balázs, az ITM helyettes államtitkára a részletekről azt közölte, hogy a kárpátaljai Beregszászon működő II. Rákóczi Ferenc Főiskoláról mintegy száz oktató, ugyanennyi hallgató és további ötven felsőoktatási dolgozó érkezett Magyarországra. Családtagjaikkal együtt több mint 300 ember elhelyezéséről gondoskodtak – tette hozzá.
Beszámolt arról is, hogy a kárpátaljai magyar felsőoktatás folyamatosságának biztosítása érdekében 130 millió forinttal „kiszélesítették” a Makovecz-program keretét, aminek köszönhetően a főiskola folyamatos online képzéseket tud tartani.
A magyar felsőoktatás kész ukrajnai oktatók és külföldi hallgatók befogadására; számukra a megfelelő elhelyezést is biztosítani tudják – jelentette ki.
Borhy László, a Magyar Rektori Konferencia elnöke arról beszélt, hogy szervezetük 64 intézménye ajánlotta fel segítségét az érintett hallgatók, az oktatók és családjuk megsegítésére. A segítségnyújtás gyorsan, folyamatosan és koordináltan zajlik az ITM-mel és a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájával (HÖOK) közösen – mutatott rá az ELTE rektora.
A Magyarországra érkező hallgatóknak a tanulás folytatásában, az oktatóknak pedig a tanítás lehetőségében akarnak segíteni; a kisgyermekkel érkezőnek gyermekfelügyeletet és -foglalkozásokat biztosítanak – ismertette. Nagyon sok kollégiumihely-felajánlás érkezett, a felsőoktatási intézmények adománygyűjtő akciókat is szerveznek – jelezte.
Murai László, a HÖOK elnöke többek között arról szólt, hogy a hétvégén tartott közgyűlésükön a magyar egyetemisták szolidaritásukról biztosították a kárpátaljai magyarokat és az ukrajnai lakosságot. Jelezte azt is, hogy az
Egyetemisták és Főiskolások Országos Turisztikai Találkozója (EFOTT) egymillió forintot ajánl fele egy határ menti településnek.
Ennek részleteiről a HÖOK-elnök későbbre ígért tájékoztatást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.