BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kollégiumi férőhelyekkel, oktatással támogatják az Ukrajnából menekülő hallgatókat

A Magyar Rektori Konferencia 64 intézménye ajánlott fel segítséget, a HÖOK-kal és az ITM-mel közösen koordinálják a feladatokat.

Az egyetemek és szakképző intézmények is segítik az Ukrajnából érkezőket – közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) felsőoktatásért, innovációért és szakképzésért felelős államtitkára szerdán Budapesten.

Fotó: Bús Csaba / Petőfi Népe

Oktatással, szállással, adományokkal segítenek

Bódis József a háborúra utalva a sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: „még nem győztük le a koronavírus-járványt, de egy új, olyan probléma adódott (…) szomszédainknál, ami az emberek rettegett valósága (…), és erre muszáj reagálni”. Kiemelte: a magyar felsőoktatás biztosítja a képzés folyamatosságát az Ukrajnából érkező diákoknak és oktatóknak. Az államtitkár célként jelölte meg,

hogy mindenki a lehető legkisebb kárral kerüljön ki ebből a helyzetből.

Hankó Balázs, az ITM helyettes államtitkára a részletekről azt közölte, hogy a kárpátaljai Beregszászon működő II. Rákóczi Ferenc Főiskoláról mintegy száz oktató, ugyanennyi hallgató és további ötven felsőoktatási dolgozó érkezett Magyarországra. Családtagjaikkal együtt több mint 300 ember elhelyezéséről gondoskodtak – tette hozzá.

Beszámolt arról is, hogy a kárpátaljai magyar felsőoktatás folyamatosságának biztosítása érdekében 130 millió forinttal „kiszélesítették” a Makovecz-program keretét, aminek köszönhetően a főiskola folyamatos online képzéseket tud tartani.

A magyar felsőoktatás kész ukrajnai oktatók és külföldi hallgatók befogadására; számukra a megfelelő elhelyezést is biztosítani tudják – jelentette ki.

Koordináltan zajlik a segítségnyújtás

Borhy László, a Magyar Rektori Konferencia elnöke arról beszélt, hogy szervezetük 64 intézménye ajánlotta fel segítségét az érintett hallgatók, az oktatók és családjuk megsegítésére. A segítségnyújtás gyorsan, folyamatosan és koordináltan zajlik az ITM-mel és a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájával (HÖOK) közösen – mutatott rá az ELTE rektora.

A Magyarországra érkező hallgatóknak a tanulás folytatásában, az oktatóknak pedig a tanítás lehetőségében akarnak segíteni; a kisgyermekkel érkezőnek gyermekfelügyeletet és -foglalkozásokat biztosítanak – ismertette. Nagyon sok kollégiumihely-felajánlás érkezett, a felsőoktatási intézmények adománygyűjtő akciókat is szerveznek – jelezte.

Murai László, a HÖOK elnöke többek között arról szólt, hogy a hétvégén tartott közgyűlésükön a magyar egyetemisták szolidaritásukról biztosították a kárpátaljai magyarokat és az ukrajnai lakosságot. Jelezte azt is, hogy az

Egyetemisták és Főiskolások Országos Turisztikai Találkozója (EFOTT) egymillió forintot ajánl fele egy határ menti településnek. 

Ennek részleteiről a HÖOK-elnök későbbre ígért tájékoztatást. 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.