BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nyitottak a gyógyszerészek a patikai vakcinációra

Új szolgáltatások bevezetésének igényét jelezték a hazai patikusok.

A patikák jelentős része jelenleg a gyógyszerellátáson túl is nyújt szolgáltatásokat a betegek számára, és a gyógyszerészek többsége a vakcináció bevezetésével is bővítené szolgáltatásukat – derül ki két gyógyszerészeti szakmai szervezet felméréséből. A gyógyszerészek jobb betegellátást és a vakcinák elérhetőségének emelkedését várnák a gyógyszertári vakcináció esetleges bevezetésével.

Fotó: Mészáros János / Új Néplap

A kutatás sikeresen feltérképezte a gyógyszerészek véleményét és hozzáállását a szolgáltatásokkal kapcsolatban, azonban még fontosabb, hogy beazonosította a gyógyszertári vakcináció esetleges bevezetése során felmerülő megoldandó feladatokat is. Erős jelzés érkezett a gyógyszerészek részéről, így mindenképpen foglalkozni kell a felmerült kérdésekkel – mondta Zlinszky János, a HGYSZ elnöke.

A patikai vakcinációról Zlinszky János a VG-nek adott februári interjújában már beszélt, akkor azt mondta, sok jó példát látnak erre Európa-szerte.

Kiemelte: ezek nagy része alapos tervezéssel, célzott képzésekkel és részletes tájékoztatással kezelhető lenne.

Fontosnak tartjuk, hogy a protokollok kidolgozásánál és a feltételek meghatározásánál a döntéshozók vegyék figyelembe a gyógyszertárak lehetőségeit, terhelhetőségét és ezen szolgáltatások finanszírozását is.

A többség nyitott

A Magángyógyszerészek Országos Szövetsége (MOSZ) és a Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetsége (HGYSZ) a tavalyi év végén végzett kutatásával arra kereste a választ, hogy a gyógyszerészek hogyan viszonyulnak a gyógyszertári szolgáltatások nyújtásához és körének bővítéséhez, különös tekintettel a gyógyszertári vakcinációra.

A közel 600 gyógyszerész részvételével készült felmérés alapján a gyógyszerészek közel 60 százaléka nyitott az alapokon túli gyógyszertári szolgáltatások nyújtására és a gyógyszerészi hivatás fontos részének tartja azokat.

 A válaszadók közel kétharmada dolgozik olyan gyógyszertárban, amely jelenleg is rendelkezésre áll valamilyen szolgáltatással a betérő betegek számára. Ezek közül a leggyakoribb az állatgyógyászati készítmények forgalmazása (40 százalék), a gyógyszerészi gondozási programban való részvétel (26 százalék), és az internetes gyógyszerforgalmazás (20 százalék) ( felmérés még a csomagküldés korlátozása előtt készült).

Fotó: Vajda János / MTI

A felmérésben résztvevő gyógyszerészek 70 százaléka nyitott lenne új szolgáltatás bevezetésére, a legtöbben a házipatika átvizsgálásával (78 százalék) és a gyógyszeres terápia menedzsmenttel (69 százalék) foglalkoznának. Emellett a válaszadók több mint fele véli úgy, hogy a gyógyszertári gyorstesztek elvégzése és értékelése (56 százalék), valamint a gyógyszertári vakcináció bevezetése (50 százalék) is megfelelő lehetőség lenne a bővítésére.

Tehermentesítheti az egészségügyi ellátórendszert is

A felmérés alapján a megkérdezett gyógyszerészek fele vezetné be a gyógyszertári vakcinációt. Ugyancsak a gyógyszerészek fele mondta azt, hogy személyesen is részt venne az oltások beadásában. A gyógyszerészek közel kétharmada (64 százaléka) szerint a vakcináció lehetőségének megteremtése növelné a szakma elismertségét a társadalomban. A bevezetést támogatók harmada (35 százaléka) szerint az elérhetőség növelése segíthet tehermentesíteni az egészségügyi ellátórendszert.

A felmérés egyértelműen alátámasztotta álláspontunkat, hogy a gyógyszerésztársadalom a jelenleginél jóval nagyobb segítséget tud nyújtani a betegellátásban

– mondta Lukácsné dr. Fodor Enikő a MOSZ elnöke.

Kiemelte: mielőbb szükséges a döntéshozók bevonásával áttekinteni a gyógyszertárak egészségügyi szolgáltatásban való szerepvállalását és bővítését. Ez különösen igaz a gyógyszertári vakcinációra, amely az elmúlt időszakban az egészségügyi szakemberek figyelmének látóterébe került – tette hozzá.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.