BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rugalmas felkészítés a betétkifizetésekre: mindenre felkészültek a hazai bankok

A jegybank, a likvidbőség és a stabil anyavállalatok is garantálják, hogy a lakosság és a cégek pénze a legnagyobb nyomás alatt is biztonságban van a magyarországi hitelintézeteknél.

Egy esetleges bankpánik sem roppantaná össze a magyar pénzügyi piacot, mert a Magyar Nemzeti Bank kellő likviditást tud nyújtani

– mondta a VG-nek Török Lajos, az Equilor vezető elemzője. A szakembert annak kapcsán kerestük meg, hogy az Oroszországgal szemben bevezetett gazdasági szankciók következményeképpen Csehországban rendőrök védték a Sberbank székházát, amikor a betétesek megrohanták az orosz hitelintézet leányvállalatát a pénzükért. 

Fotó: Móricz-Sabján Simon / VG

Talán Magyarországon is történhetett volna hasonló, ám a cseh példát látva az MNB időben elrendelt két bankszünnapot, majd egyéb lehetőség híján bejelentette a hazai Sberbank végelszámolását. A betétesek kártalanítását péntekig teljesítette az Országos Betétbiztosítási Alap 100 ezer euróig, de Csehországban is megkezdődött az érintettek kifizetése

A valós kockázatokhoz extrém szituációknak kellene bekövetkezniük, mint például Oroszországban a háború megindítása, bár egyelőre ott sincs bankcsőd közeli állapot. A magyar bankrendszer momentán likvidbőséggel küzd, nem véletlen, hogy a hitelkamatok lassan vagy egyáltalán nem követik az MNB kamatemeléseit. Az alapszabály szerint egy pénzintézetnek 20-szor akkora lehet a hitel-, mint a betétállománya, ennek ellenére a piacvezető OTP-nél például a betétek aránya a nagyobb. 

Ez nem jelenti azt, hogy ne lennének rövid távú problémák, ha mindenki egyszerre szeretné kivenni a pénzét. A benzinkutaknál is valami hasonló történt, ám szabályokat módosítottak, és azóta javul a helyzet. Nyilván, ha mindenki megrohanja a kutakat, helyenként nem tudnak elég üzemanyagot biztosítani. A bankrendszer annyiban más, hogy míg a benzinkutaknál fizikailag ott kell lennie minden liternek, addig a banknál nem szükséges a teljes készpénzállományt a fiókban tartani, komplex háttérrendszerek segítségével nagyon gyorsan megvalósíthatók a tranzakciók

– magyarázta Török Lajos.

Fotó: VG

Az egyik kereskedelmi banknál vezető pozícióban dolgozó forrásunk megerősítette, a Sberbank csődje után a vállalat a megszokottnál jóval több készpénzt helyezett el a fiók- és ATM-hálózatában, nehogy további pánikot szüljön, ha valahol esetleg kiürül az automata. Tudomása szerint nincs Magyarországon olyan hitelintézet, amelyik ne tudná rendkívül rugalmasan kezelni, hogy mekkora betét kifizetésére legyen alkalmas a hálózata, és a piac szereplőinek mind van forgatókönyvük az esetlegesen megnövekedő forgalomra. 

A VG kérdésére több szakember is megjegyezte a Sberbankról: 

mivel nem leánybankként, hanem fióktelepként működött, az ausztriai székhelyű Sberbank Europe szétesésével sokkal nehezebb helyzetbe került, az osztrákok ugyanis minden likviditást maguknál tartottak. A magyarországi pénzintézetek jelentős része viszont leánybankként áll külföldi tulajdonban, így az anyabank is kisegíthetné válság esetén.

Magyarországon a legutóbbi bankpánik 1997-ben történt, amikor felvetődött a hír, hogy a Postabank hamarosan bedől, emiatt a betétesek megrohanták a fiókokat, néhány hét alatt a bank akkori forrásának hatodát vették ki. Végül állami segítségre volt szüksége a Postabanknak, ám a történet kapcsán Török Lajos rámutatott, még ez sem rengette meg a szektort, pedig nem egy Sberbankhoz hasonló, egyszázalékos piaci részesedésű szereplőről volt szó.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.