BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A bucsai mészárlás kivizsgálását sürgeti Szijjártó

A külgazdasági és külügyminiszter hiába van róla döntés, újra és újra előkerül az oroszországi energiahordozók elleni szankciók kérdése.

Ez a háború hosszabb lesz, mint amire korábban nemzetközi szakértők számítottak – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Luxemburgban a Külügyek Tanácsának ülését követően. A tárcavezető katonai szakértőkre hivatkozva azt mondta, erre utal az orosz erők átcsoportosítása és az új orosz parancsnok kinevezése.

Mi is sürgetjük a kivizsgálását annak, ami Bucsánál történt, akik felelősek ezekért a szörnyű tettekért, meg kell büntetni

- hangsúlyozta Szijjártó Péter, egyúttal visszautasította azokat a "fake news" kampányokat, amelyek megkérdőjelezték a magyar álláspontot.

Fotó: GENYA SAVILOV / AFP

Ukrajna külügyminisztere ismét jelezte igényét fegyverszállítmányokra, amit az EU főképviselője megismételt. Szijjártó szerint sok uniós ország meg akar felelni ennek az igénynek. A brüsszeli intézmények ezt támogatják, ezért az a döntés született, hogy az európai békekeretet újabb 500 millió euróval megnövelik. Ez egy olyan pénzügyi keret, amelyet azon EU-s országok nyújthatják be finanszírozási igényüket, akik fegyvereket szállítanak Ukrajnának.  Összesen 17 uniós ország élt ezzel a lehetőséggel.

Mi nem akadályoztuk ezt a döntést, de világossá tettem, hogy kitartunk azon elhatározásunk mellett, hogy nem szállítunk fegyvert Ukrajnába és nem engedjük át más országok fegyverszállítmányát közvetlenül Ukrajna területére

– húzta alá, hozzátéve, hogy a magyar emberek békét is biztonságot akarnak, amit a választási eredmény is megerősített. Ezzel együtt nem akadályozzák meg más országokat, hogy így tegyenek, de Magyarország kitart a döntése mellett.

Hiába döntöttünk már legalább ötször arról, hogy sem a kőolaj, sem a földgáz szállítások nem lesz része a szankciós intézkedéseknek, a kérdés újra és újra előjön

– mondta miniszter, jelezve, hogy a magyar kormány a jövőben sem fog semmilyen szankciót megszavazni az energiahordozókra. Ráadásul a tárcavezető szerint hazánk elvégezte a házi feladatot, hiszen 7 szomszédos országból 6-tal vagyunk összekötve gázvezetéken. Ugyanakkor mindaddig, amíg ezek nem válnak valós szállítási útvonallá, addig az energiaellátás biztonságáról nem lehet beszélni orosz gáz nélkül. 

A rubelben történő fizetésről elmondta, hogy megvan a megoldás, amivel nem sértik a szankciókat, de biztosítják a gázellátást, a technikai részleteket a Gazprom és az MVM dolgozza ki. Ez a két cég kötött kétoldalú megállapodást, amiben az EU semmilyen módon nem vett részt, ennek a szerződésének a módosítására kerülhet most sor. 

A tavalyi megállapodásban is kikötésre került, hogy a fizetés tekintetében át lehet térni más pénznemre az euróhoz képest. Ennek során az MVM leányvállalata két számlát, egy euró és egy rubel számlát hoz létre a Gazprom banknál, az MVM euróban fizet, amit a Gazprom bank konvertál rubelre, és továbbít a Gazpromnak.

Szerinte ez a megoldás semmilyen módon nem sérti a szankciókat, bár elismerte, erről még nagy vita lesz.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.