Újabb két hónappal, május 1-től július 1-ig meghosszabbítja a kormány a benzin- és az élelmiszerárstopot - jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök a közösségi oldalán közzétette videójában.
Mint ismert, a kormány még januárban döntött arról, hogy egyes alapvető élelmiszerekre árstopot vezet be, az ennek megfelelően az árszabályozás alá vont termékek árát úgy kellett megállapítani, hogy az nem lehet magasabb a 2021. október 15. napon alkalmazott árnál. A szabályozás eredetileg 2022. február 1-től május 1-ig tart, ennek meghosszabbításáról döntött most a kabinet. A döntés nem volt meglepetés, mivel a miniszterelnök a választások után néhány nappal megtartott sajtótájékoztatón jelezte, hogy a májusi határidőket követően is fenntartaná a hatósági árak rendszerét, erről pedig a MOL-lal és a kereskedőkkel is tárgyalnának.
Már csak azért is szükség volt a meghosszabbításra, mivel a hatósági ár kivezetését a legtöbb élelmiszernél azonnali, jelentős drágulás követné. Iparági szakértők szerint az ételolaj ára például kétszeresére, a sertés hús ára pedig másfélszeresére emelkedne, ha újra piaci áron kellene árusítani ezeket a termékeket.
Zs. Szőke Zoltán, az ÁFEOSZ-COOP Szövetség elnöke korábban a VG-nek azt mondta, hogy szeretnék, ha a beszállítókra is kiterjesztené a kormány az árkorlátozást, úgy számolt, bizonyos termékek esetében 300-400 forint veszteségük keletkezik kilónként.
Már az inflációban is számszerűen kifejezhető hatása van az árstopoknak, Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter a múlt heti kormányinfón úgy fogalmazott, „beváltak”, a tárcavezető szerint az árstopok nélkül márciusban már 13 százalék lett volna az infláció, csak az árstopok 4,4 százalékkal csökkentették a fogyasztói árindexet (a miniszter az Eurostat által is használt 8,6 százalékos volt a harmonizált fogyasztó árindexről beszélt, ez általában pár tizedponttal magasabb a KSH mérésénél, amely legutóbb 8,5 százalék volt).
Gulyás Gergely november 11-i kormányinfón jelentette be, hogy november 15-től három hónapra befagyasztják, és 480 forintos áron rögzítik az benzin és a gázolaj árát. Az árszabályozást közvetlenül a háború kitörése előtt hosszabbította meg a kabinet a február 15-től május 15-ig tartó időszakra.
A legkisebb hazai benzinkutak időközben többször figyelmeztették a kormányt, hogy elfogytak a tartalékaik, egyre nagyobb veszteségeket halmoznak fel, így a csődhullám szinte elkerülhetetlen. Emiatt február 28-án a kormány arról döntött, hogy csökkenti a jövedéki adót, továbbá a nagykereskedelmi árat is 480 forinton rögzíti.
Március első hetében újabb anomália ütötte fel a fejét, miután az ország több pontján üzemanyaghiány alakult ki, a pánikvásárlás mellett ebben az is szerepet játszott, a nagy nemzetközi fuvarozócégek a korábbinál gyakrabban tankoltak hazánkban. Hernádi Zsolt, a Mol vezérigazgatója a március 10-i kormányinfón csillapította a kedélyeket, hangsúlyozva, hogy a MOL-nak van elegendő finomítókapacitása, amivel fedezni tudja a magyarországi fogyasztást.
Az eseménnyel egy időben a Magyar Közlönyben megjelent kormányrendelet értelmében a 7,5 tonna feletti gépjárművek csak kijelölt üzemanyagkutakon (nagynyomású, 80 liter/perc feletti átfolyási sebességű kútfejen) és piaci áron tankolhatnak.
Jelenleg az Európai Unióban Magyarországon a legalacsonyabb a benzin ára. A holtankoljak.hu április 27-i adatai szerint a 95-ös benzin 591 forint, a gázolaj pedig 674 forint lenne hatósági ársapka nélkül.
Orbán Viktor miniszterelnök december 22-én jelentette be, hogy január elsejétől a kormány lakossági kamatstopot vezet be, és október végi szinten rögzíti a jelzáloghitelek kamatait. Az intézkedés elsősorban a változó kamatozású jelzáloghitelt törlesztő adósoknak jelent segítséget; a pénzügyminisztérium nyilvántartásai szerint ez közel félmillió családot jelent, akik összesen 30 milliárd forinttal fizetnek kevesebbet a kamatstop révén. Az intézkedést február közepén kiterjesztették a lakáscélú pénzügyi lízingszerződésekre is.
Az állami költségvetés is kiveszi a részét a terhek viseléséből, már ha a rezsicsökkentést is idevesszük, becslések szerint a 700-800 milliárd forintot is jócskán meghaladta a büdzsében. A miniszterelnök többek között erre való tekintettel európai energiaárak csökkentését célzó javaslatokat tett az uniós döntéshozóknak, amelyre azonban hivatalos választ azóta sem kapott. Gulyás Gergely a legutóbbi kormányinfón pedig azt mondta, meg vannak a terveik arra, hogy miből fedezzék a rezsicsökkentés egyre nagyobb terhét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.