A hazai infláció csúcsa minden bizonnyal 10 százalék fölötti lehet a nyáron, és az év egészében is átlagosan 10 százalék körül alakulhat majd
– hangzott el a Raiffeisen Bank elemzőinek negyedéves sajtótájékoztatóján. A szakértők úgy vélik, az infláció emelkedésének még messze nem vagyunk a végén, a globális ellátásilánc-problémák általi áremelkedésnél is sokkal nagyobb sokkot jelent az orosz–ukrán háború hatása, valamint a gyengébb forint is egyenesen vezet a magasabb inflációhoz.
Török Zoltán a gazdasági növekedéssel kapcsolatban azt mondta, a háború negatív hatásai sajnos nem elkerülhetők. A magyar gazdaságot viszonylag erős kereskedelmi szálak kötik mind Oroszországhoz, mind pedig Ukrajnához. A kieső közvetlen és közvetett export, valamint az egész európai konjunktúrának a romlása miatt csak
2–3 százalék közötti gazdasági növekedésre számítanak az idén, szemben a háború előtti 4–5 százalékos várakozással.
2022 harmadik negyedévében 7–8 százalék között tetőző hazai kamatkörnyezetre számítanak az elemzők, valamint arra, hogy a forint euróval szembeni árfolyama az év során lassan, de fokozatosan erősödik,
2022-ben éves átlagban 373-as árfolyamot várnak, az év végén pedig 365-öt.
Az elemzés szerint bár a koronavírus újabb hullámaival kapcsolatban nem lehetünk meggyőződve arról, hogy azok nem fognak ismét nagyobb egészségügyi kockázatot jelenteni, a legvalószínűbb ma mégis az, hogy az elmúlt két év során megtanultunk együtt élni a járvánnyal. Viszont Kína zéró toleranciájával egy fontos kivételt képez, ez pedig a globális ellátási láncok helyreállását minden bizonnyal lassítja.
A bank szakemberei kiemelték, a szomszédos országban dúló háború számos csatornán keresztül hat a magyar gazdaságra, és ezek egymással is összekapcsolódnak.
Példaként említették a pénz- és tőkepiaci kockázatok emelkedését, az inflációt és az energiaellátási bizonytalanságot.
Az Eurostat adatai szerint 2020-ban az ukrán és orosz exportunk a hazai hozzáadott érték 3,4 százalékát jelentette. Összehasonlításképpen, a többi V4-es ország esetében a vonatkozó arány 2,4, míg az Európai Unió egészében 0,9 százalék volt, tehát az orosz és az ukrán gazdaság keresletének borítékolható jelentős visszaesése a magyar gazdaságot számottevően és arányaiban a régiós társaknál is nagyobb mértékben érinti kedvezőtlenül az exportcsatornán keresztül. Ami az importot illeti, itt elsősorban Magyarország orosz energiaimport-függősége számít kockázatnak.
Török Zoltán rámutatott, az energia- és nyersanyagárak emelkedése miatt a cserearányok drasztikus romlása fokozottabban érezteti a hatását 2022-ben. Ez a 2009 óta folyamatos külkereskedelmi többletét az országnak lenullázza, sőt, deficitbe fordíthatja, még úgy is, hogy a hazai feldolgozóipari exportkapacitások folyamatosan és számottevően bővülnek. Ha pedig romlik a külkereskedelmi mérleg, akkor romlik a folyó fizetési mérleg is.
A bank számításai szerint jó esetben a hiány a GDP 4 százaléka körül lehet, de nem elképzelhetetlen, egy 5-6 százalék körüli GDP-arányos hiány sem
– a kormány karácsony előtt módosított terveiben 4,9 százalék szerepel.
„A probléma az, hogy azóta jelentősen megemelkedett a kamatkörnyezet, és ennek megfelelően az adósság finanszírozásának a költsége is magasabb lesz minimum 300-400 milliárd forinttal, vagyis a GDP-nek alsó hangon is a fél százalékával. Ehhez járul hozzá, hogy az elszálló energiaárak miatt a lakossági rezsidíjak változatlanul tartásának a költsége már az 1000 milliárdot meghaladó extra tétel is lehet” – szögezte le Török Zoltán. Kiemelte, szerencsére számításaik szerint a fogyasztáshoz kapcsolt adóbevételek vagy a lakossági befizetések növekedését is jelentősen alultervezte a kormány, különös tekintettel a vártnál jóval magasabb inflációra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.