Holnap az alapkamat 100 bázisponttal, 5,4 százalékra emelkedhet, míg csütörtökre az egyhetes betéti ráta esetében 30 bázispontos növekedésre, azaz 6,45 százalékra számítanak a VG által megkérdezett szakértők.
Marad a márciusi tempó, nem látom indokoltnak a változtatást. Bár a múlt havi adatokat – amelyekre a háború már hatással lehet – még nem látjuk, egyelőre nincs olyan mutató, amely alapján módosítani kellene a monetáris stratégián, a gazdaság teljesítménye sokkal erőteljesebbnek tűnik az első negyedévben, mint gondoltuk
– szögezte le Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője. Szerinte az infláció alapján sem indokolt az éles váltás, hiszen az a Magyar Nemzeti Bank által meghatározott széles előrejelzési sávon belül maradt márciusban, és a forint is visszaállt a választás előtti szintre, így a hazai fizetőeszköz sem ok az effektív kamat erőteljesebb emelésére.
Molnár Dániel, a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. makrogazdasági elemzője is azt mondta lapunk megkeresésére, hogy a várható kamatpályával kapcsolatban általában az inflációs jelentés megjelenésekor meghozott kamatdöntés az irányadó, mivel az tartalmazza a jegybank által célzott inflációs pályát. Az akkor kirajzoltaktól csak jelentős sokkhatás esetén térne el az MNB, ilyen viszont az elmúlt időszakban nem történt.
A márciusi infláció ugyan a vártnál némiképp kedvezőbb lett, de az áremelkedést érintő felfelé mutató kockázatok – a belengetett szankciók és a háború elhúzódása – nem enyhültek, emiatt a monetáris politikának folytatnia kell a szigorítást. A döntés elmaradását a piacok is kedvezőtlenül értékelnék, ennek kockázata egy kisebb mértékű szigorítás esetén is fennáll, ez pedig gyengítené a forint árfolyamát, ami még nehezebbé tenné az infláció leszorítását
– jelentette ki a szakember, aki szerint fontos szempont még, hogy az EKB sem kezdett érdemi szigorításba, ami enyhíti a jegybankra nehezedő nyomást. Hozzátette, nem számítanak arra, hogy az alapkamat és az effektív kamatráta összeér, várakozásaik szerint az egyhetes betéti kamat júniusra 7,05 százalékra emelkedhet, míg az alapkamat 6,8-ig növekedhet az idei év második felére.
Ekkortól kezdődhet meg az inflációs ráta mérséklődése is, ami enyhít majd a jegybankra nehezedő kamatemelési nyomáson.
Virovácz Péter viszont úgy számol, hogy 8,25 százaléknál érhet véget a kamatemelési ciklus augusztusban, az összeérés pedig azon múlik, hogy mi történik a forinttal és az inflációval.
Elképzelhetőnek tartom, hogy 7,25 százalék körül próbálja meg összeolvasztani a jegybank a két rátát. Ez a júniusi kamatdöntésnél valósulhat meg, mert akkor lesz új inflációs és gazdasági növekedéssel kapcsolatos előrejelzés
– mutatott rá az ING elemzője. Hangsúlyozta, az infláció akár a 11 százalékot is meghaladhatja a nyári hónapokban, ám sok múlik a gazdaságpolitikai döntéseken, hiszen jelenleg az árstopok kivezetésével tudnak számolni, ám
látják, hogy van kormányzati törekvés az intézkedések fenntartására.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.