Egyelőre semmi jele a növekedés lassulásának, az első kéthavi adatok szerint a tavalyi utolsó negyedévhez képest érdemben gyorsulhatott a magyar gazdaság kibocsátása – mondta a VG-nek Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője. Bár márciusról még nincsenek statisztikai adatok, és az év vége is nagyon messze van, a szakember szerint 2022 elején még nyoma sem volt a kilátások bárminemű romlásának: februárban az építőipari termelés 42,3, a kiskereskedelmi forgalom 9,8, az ipari kibocsátás pedig 4,5 százalékkal emelkedett, de a turizmus és a vendéglátás számai is kifejezetten biztatók. Emlékeztetett rá, hogy a tavalyi utolsó három hónap is „bivalyerős” volt, a GDP akkor 7,1 százalékkal bővült, és ehhez a dinamikus időszakhoz képest gyorsult a termelési volumen az ágazatok többségében. Mindezek alapján pedig úgy számolt, hogy
az első negyedévben a 8-8,5 százalékot is elérhette a növekedési ütem.
„Ha ilyen erős az első negyedév, akkor szinte kizárható, hogy 5 százalék alá essen idén a növekedés” – emelte ki Suppan Gergely, hozzátéve, hogy azért, mert egy-két cég leáll vagy egy-egy műszak kiesik a termelésből, még nem beszélhetünk lassulásról. Gyakorlatilag ömlik a külföldi működő tőke a gazdaságba, a nagyobb piaci szereplők egymás után jelentik be legújabb beruházásaikat, ahogy a fogyasztás is lendületesen növekszik az első két hónapban kifizetett 1200 milliárdos jövedelmi transzfernek köszönhetően.
Ami egyedüliként aggodalomra ad okot a szakember szerint, az a külső környezet romlása, például Németország recesszióba süllyedését sem zárja ki, ami rontja a magyar ipari termelés kilátásait.
De még ezzel együtt is úgy látja, hogy a 6 százalékos növekedési ütem egy nagyon alacsony ipari termelési volumen mellett is összejöhet. Bár a konjunktúraindexek is megindultak lefelé az elmúlt időszakban, a VG által megszólaltatott nagyobb érdekvédelmi szervezetek sem látják kifejezetten borúsan az idei évet.
Nem mindenki osztja azonban a Takarékbank elemzőjének optimizmusát. A Magyar Nemzeti Bank és a kormány előrejelzése is elmarad ettől, a jegybank 2,5 és 4,5 százalék közötti bővülést jósolt márciusi inflációs jelentésében, és Varga Mihály pénzügyminiszter is jócskán lerontotta a tavaly év végén prognosztizált 5,9-es ütemet: március végén a Figyelőnek adott interjújában 3–4 százalék közé tette az idei növekedés mértékét.
Az elemzők közül Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője a legpesszimistább, az orosz–ukrán háború gazdasági hatásai miatt 2022-re mindössze 2,5 százalékos GDP-bővülést valószínűsít. A VG-nek elmondta, hogy több problémát is lát egyszerre, amelyek kockázatokat hordoznak az idei növekedésre, előrevetítve a lassulást. Az egyik ilyen a cserearányok romlása, az energiahordozók ára ugyanis meredeken emelkedik, miközben a feldolgozott termékeké jóval kisebb mértékben növekszik, ez a nettó exportot is visszahúzza. Másrészről szerinte van egy elbizonytalanodás a beruházási döntésekben, a fogyasztói bizalom visszaesése a külső piacokon lévő keresletet, ezáltal a magyar export esélyeit is csökkenti. Harmadikként a költségvetés egyensúlyának romlását említette:
úgy látja, szükséges lesz kiigazítást végrehajtania a kormánynak, ami a növekedési kilátásokra egyértelműen negatív hatással lehet.
Ám jelezte, hogy ha az energiaszállítások folyamatosak maradnak, akkor a 2,5 százaléknál magasabb növekedés is összejöhet. Arra a kérdésre, hogy mekkora az esélye egy gazdasági recessziónak azt mondta, ehhez egymás után két negyedévben is vissza kellene esnie GDP-nek, ami csak egy drasztikus fékezés esetén történhetne meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.