BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újabb csúcsot döntött a receptköteles gyógyszerforgalom

A pandémia kitörése óta mindig a március havi gyógyszerköltés a legmagasabb, az idén 53 milliárd forinton állt meg – derül ki a Hiflylabs Zrt. elemzéséből.

A támogatott vényköteles gyógyszerek 53 milliárd forintra ugró márciusi patikai forgalma az elmúlt két év legmagasabb értéke – derül ki a Hiflylabs Zrt. adataiból. A rekordnak számító forgalom az előző hónaphoz képest több mint 12 százalékkal emelkedett, tavaly márciushoz képest pedig 3,6 százalékkal, a kiváltott gyógyszerek tb-támogatása meghaladta a 39 milliárd forintot. Hasonlóan magas adatot mértek 2020 márciusában is, amikor 43 milliárd forint volt az állami támogatás összege.

2022.02.02.Benu gyógyszertár, Budapest.Fotó: Móricz-Sabján Simon / Világgazdaság
Fotó: Móricz-Sabján Simon / Világgazdaság

Jellemzően márciusra fogynak el a készletek

A korábbi hónapokban feltöltött lakossági gyógyszerkészletek jellemzően tavaszra merülnek ki. A márciusi gyógyszerforgalmi adat a Covid–19 kitörése óta rendre rekordokat dönt, tavaly 49 milliárd forint volt a receptköteles patikai gyógyszerköltés.

A koronavírus-járvány hullámainak alakulása úgy alakította a forgalmi változást, hogy a lakosság nagyobb összegű gyógyszerköltése mindig márciusra esett

– mondta Farsang Bence, a Hiflylabs adatelemzője. A jókora forgalmi növekedés a támogatott vényköteles gyógyszerek dobozeladásaiban is visszaköszön, márciusban a volumen 11,7 százalékkal nőtt, csaknem elérve a forgalmi bővülés mértékét februárhoz képest. Ugyanez nem mondható el éves viszonyításban: márciushoz képest 1,9 százalékkal visszaesett az eladott dobozok száma.

Idén márciusban országosan naponta 561 ezer doboz receptköteles gyógyszert váltottak ki a patikákban, míg egy évvel ezelőtt 572 ezret, 2020-ban pedig 721 ezer doboz vényköteles gyógyszer fogyott – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal adataiból. 

A dobozszámeladások stagnálásában az is közrejátszhatott, hogy a legnagyobb arányban azok veszítették életüket a Covid–19 miatt, akik krónikus betegséggel küzdöttek. A legfrissebb márciusi adatok szerint termékkategóriánként 9,9 millió különböző gyógyszert fogyasztó beteg van, ha egyikük vérnyomásproblémával és légúti megbetegedéssel is küzd, akkor ő kétszer szerepel az adatsorban – a Hiflylabs statisztikái szerint az egy évvel korábbi betegszám 134 ezerrel volt magasabb.

A menekültek is jogosultak a támogatott készítményekre

Kitérnek arra is, hogy az Ukrajnában zajló háború elől menekülők a hazai biztosítottakhoz hasonlóan jogosultak a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) által finanszírozott vényköteles gyógyszerekre. A menekültek körében a legmagasabb forgalmat generáló gyógyszertípus a diabéteszt, vagyis a cukorbetegséget kezelő gyógyszerek voltak.

2022.02.02.Benu gyógyszertár, Budapest.Fotó: Móricz-Sabján Simon / Világgazdaság
Fotó: Móricz-Sabján Simon / Világgazdaság

A regionális folyamatokat vizsgálva minden megyében forgalomnövekedés látható márciusban az előző hónaphoz képest, 

ám 2021-gyel összehasonlítva lassult Zala és Somogy forgalma. 

Az adatok szerint a visszaesést elsősorban az érzéstelenítők és az epilepszia elleni szerek eladási számának csökkenése okozta – tette hozzá Farsang Bence.

Összességében februárhoz képest csaknem minden gyógyszer-kategória értékesítése bővülni tudott, másfelől a tavalyi erős bázishoz képest néhány csoportban lassulást mértek. Jócskán, több mint 12 százalékkal visszaestek a központi idegrendszerre ható gyógyszerek eladásai, leginkább a Parkinson-kórt kezelők, az altatók, valamint a ritka izombetegségek gyógyszereinek eladási mértéke csökkent.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.