Az extraprofitadóval kapcsolatban adott ki pénteken közleményt a Magyar Bankszövetség, melyben felhívják a figyelmet arra, hogy miközben 2021-ben a kereskedelmi bankok mintegy 520 milliárd forintnyi adót fizettek be a költségvetésbe, a szektorra nehezedő összesített terhek már a magyar bankszektor gazdaságfejlesztő, tőkeközvetítő képességét veszélyeztetik.
Ennek illusztrálása céljából közlik, hogy a közép-európai fókuszú bankszektor értéke már amúgy is megfeleződött a globális, amerikai versenytársakhoz viszonyítva.
Azonban mint írják: a globalizálódó és digitalizálódó pénzügyi tevékenységek állandó fejlesztést, jelentős tőkeigényt, továbbá a nemzetközi versenyképesség megőrzését tesznek szükségessé, miközben a bankszektorba vetett bizalom fenntartása minden gazdasági szereplő és döntéshozó közös érdeke. A jelenlegi környezetben azonban
az idei első negyedévre a hazai bankszektor jövedelemtermelő képessége megszűnt, ezért a magyar bankszektor ellenzi az újabb extra adóterheket.
Közleményük szerint a magyar bankszektor feladatait – a magyar gazdaság lendületének megtartását a koronavírus-járványt követően és a háború árnyékában, valamint a magyar vállalatok régiós aktivitásának támogatását a versenyképesség visszanyerésével – akkor tudja ellátni, ha nem extra adóterhekkel szembesül, hanem mihamarabb megtörténik a hitelmoratórium teljes kivezetése, valamint a kamatstoppal érintett hitelek kamatszintjének a piaci szinthez történő felzárkóztatása.
Felhívják a figyelmet arra, hogy az elmúlt 12 évben a szektor – osztalékok nélkül – mindössze egyszázalékos tőkearányos nyereség elérésére volt képes, a profit mértéke még a legkedvezőbb évek alatt is 10 százalék alatt volt, ráadásul ezeket a nyereségeket is fejlesztésekre fordították. Mindez azt is jelenti, hogy versengő, sokszereplős bankszektorban extraprofit nem keletkezhet.
Mivel a pénzügyi piacokon a szolgáltatások árát a piac határozza meg,
az újabb adók csökkentik a bankszektor hatékonyságát és hitelezési képességét, és versenyhátrányt jelentenek a nyitott, uniós pénzpiacon.
Mindez a magyar bankrendszer üzleti eredményességét is mérsékli, párhuzamosan az iparágnak a nemzetgazdaság teljesítményéhez történő hozzájárulásával. Az extraprofitadó hatására a határon átnyúló szolgáltatásokat kínáló külföldi cégek kerülnek előnybe, melyek ezekkel a terhekkel nem szembesülnek, továbbá kevésbé szabályozottan és kevésbé biztonságosan működhetnek.
Kiemelik azt is, hogy a bankszektor csak akkor tudja megismételni a nehéz időszakokban mutatott helytállását – közte a kormányzati programok közvetítését és banki termékekkel való kiegészítését –, ha meg tudja őrizni a versenyképességét. A bankrendszer tudja eljuttatni a gazdaság újjáépítéséhez szükséges célzott kormányzati, fejlesztési, külkereskedelmi és jegybanki programokat a családok és vállalatok részére. Hozzáteszik, hogy Magyarország következő évtizedét, beleértve az EU-s átlagot meghaladó növekedést, egy régiósan versenyképes és stabil, a digitalizációs és zöldkihívásokra megfelelő válaszokat adó bankszektor tudja megalapozni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.