Hónapokat kell várni az építőanyagokra, amelyeknek az árát a rendeléskor még nem is tudhatja a vevő a heti árazás miatt, sőt egyre többször rendkívüli emelések is felülírják az előző napokban megadott árakat – hangzott el az Újház Centrum Trendriportjának bemutatóján. A társaság vezérigazgatója, Rázsóné Szórády Csilla elmondta, hogy beindult a pánikvásárlás és a betárazás, ráadásul már nemcsak a lakossági megrendelők, hanem az ingatlanfejlesztők és az építőanyag-kereskedő hálózatok szintjén is. Az építőanyagok ára rendkívüli módon megdrágult, behozataluk akadozik, miután minden országban a saját piacra igyekeznek biztosítani az alapanyagot.
Miközben az otthonteremtési támogatások fűtik az építési és felújítási kedvet, a közismert nehézségek pedig hűtik, még mindig nagyon sokan vágnának bele valamilyen munkálatba. A piacvezető építőanyag-kereskedelmi hálózat reprezentatív lakossági felmérése szerint májusban a megkérdezettek 48 százaléka nyilatkozott úgy, hogy minden várható nehézség ellenére építkezni vagy felújítani tervez, 52 százalékuk pedig most semmiképp. A kisvállalkozások körében végzett kutatás szerint a megrendelők 58,3 százaléka készül felújításra, és 41,7 százaléka építkezésre. A megkérdezettek 67 százaléka nem vett fel állami támogatást, és nem is tervez, 17 százalékuk otthonfelújításitámogatást, 11 százalékuk CSOK-ot igényel, vagy már élt vele.
A felújítók és építkezők 32 százalékának kellett anyagi pluszerőforrásokat bevonnia, 28 százalékuk pedig elhalasztotta a beruházást.
Huszonhét százalékuknál halad minden a terv szerint, vélhetően ők vásároltak be előre építőanyagból, és/vagy maguk végzik a felújítást, esetleg a kivitelezőjük nem emelte a megállapodott munkadíjat. A spórolás elterjedt módszere az önálló anyagbeszerzés, ezt a megkérdezettek 33 százaléka támasztotta alá. A kényelmi dolgokról, például az okosmegoldásokról a beruházók 23 százaléka mond le, és csak 23 százaléknyian nem spórolnak semmin. Minden ötödik válaszadó takarékoskodik az anyagon is, csaknem minden tizedik az energetikai vagy zöldmegoldásokon.
Az általános bizonytalanság jeleként a válaszadók 75 százaléka tart munkák további drágulásától, 44 százaléka pedig az elhúzódásuktól. Ez egybecseng az építőanyag-piac legnagyobb problémájával, vagyis a drágulással és az alapanyaghiánnyal, ami a gyártókapacitások szűkösségéből is fakad. Az Újház Centrum Zrt. vezérigazgatója rámutatott, hogy az utóbbi két évben csúcsra járatott kapacitások miatt most sok építőanyaggyár kénytelen karbantartási szünetet tartani.
Megjelent a kvótarendszer is, amelyben a cégek előre lekötik vagy eladják partnereiknek az éves termelési kapacitásukat, jellemzően a partnerek korábbi vásárlásai arányában.
Az építőipar minden szereplőjét sújtja a költségnövekedés, az elhúzódó ukrán–orosz háború hatása, újabb csapásként pedig az általánosan magas és növekvő infláció. Az építőipar nem fog és nem tud satufékezni, de arra egyre többen számítanak, hogy a lassulása már érezhető lesz a harmadik-negyedik negyedévben. Ennek hatása megjelenhet az építőanyag-piacon is. Rázsóné Szórády Csilla szerint az érintettek mégis az otthonteremtés támogatások folytatását, az energiaválság miatt pedig az energetikai korszerűsítések támogatását remélik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.