Nem szeretik a külföldiek a forintot
– mondta a VG-nek Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője, miután napok óta folyamatos nyomás alatt van a hazai fizetőeszköz, szerda délután 417 forintot is kértek egy euróért a bankközi devizapiacon. Virág Barnabás, a jegybank alelnöke rögtön reagált is a forint összeomlására, kilátásba helyezve a határozott jegybanki választ. Ennek megfelelően a csütörtök reggeli, egyhetes betéti kamat tenderén az effektív kamatot 200 bázisponttal, 9,75 százalékra emelte az MNB, azonban a döntés után ismét gyengülni kezdett forint. Csütörtökön 10.38-kor 412-nél járt a jegyzés, ami még mindig magasabb, mint a reggeli kezdéskor jegyzett 408,44-os árfolyam.
A szakember a forint problémájának okaként a folyó fizetési mérleg hiányát, az uniós megállapodás körüli vitákat és az inflációt gerjesztő magas belső keresletet jelölte meg.
Németh Dávid hangsúlyozta, hogy a dollár erősödésével párhuzamosan van most a világban egy alapvető kockázatkerülés, ami folyamatos nyomás alatt tartja a feltörekvő devizákat.
A probléma szerinte az, hogy hiába küzd az MNB, egyáltalán nem látni a korrekciót, legfeljebb kisebb korrekciók voltak, a trend pedig egyértelműen gyengülő. Bár hozzátette: ha múlt hét csütörtökön teszi meg ezt a mostani lépést a jegybank, amikor eleve kritikus szinten volt a forint, akkor talán 395-ig is erősödhetett volna és nem a 417-et ostromolná. Ehhez ott, azaz a 400-as szint alatti sávban kellett volna maradnia az árfolyamnak legalább pár napot, hogy a trend megtörjön.
Németh Dávid szerint a mai kamatemelés után egyre nagyobb az esélye, hogy év végéig 12,5 százalékig emelkedhet az alapkamat, sőt akár ennél magasabb is lehet, ha egy neutrális reálkamatot szeretne elérni a jegybank.
Nincs fundamentális alapja a forint gyengülésének
– mondta a VG-nek Suppan Gergely, a Magyar Bankholding vezető elemzője. A szakértő szerint ezt bizonyítja, hogy májusban, majdnem egy év után nagy meglepetésre ismét többletes lett a magyar külkereskedelem, ami a folyó fizetési mérleg és a hazai fizetőeszköz szempontjából is fontos. Az elemző emiatt arra számított, hogy ezek után még erősödni is tud a forint. Ám jelezte, nem segít a helyzeten, ha az Európai Parlamentben elhangzanak olyan állítások, amelyek az uniós források teljes elvágását szorgalmazzák hazánk esetében, ám ezzel együtt – hangsúlyozta – tény, hogy javítana a magyar gazdaság megítélésén az uniós megállapodás.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.