BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az egyetemisták őszi érkezéséig újra felpöröghet az albérletpiac

Július 21-én kihirdetik a felsőoktatási felvételi ponthatárokat, és hivatalosan is elindul a bérleti piac főszezonja. Két év bezártság után feltételezhető, hogy idén még gyorsabban fognak gazdára találni a kiadó ingatlanok, ezért a szakértők szerint érdemes időben elkezdeni az ideális lakás keresését. Budapest albérlet- és lakáspiacának aktualitásait elemzi az OTP Ingatlanpont szakértője.

Már csak egy hét van hátra, és kiderül, az idén felvételizett csaknem százezer diák melyik intézményben, Budapesten vagy vidéken folytathatja-e szeptembertől tanulmányait. Az elmúlt két évben a nyári pangást hagyományosan követő nagy roham a koronavírus-járvány következtében visszafogott volt, az OTP Ingatlanpont budapesti régióvezetője azonban az idén arra számít, hogy 

a folyamatosan emelkedő bérleti díjak ellenére is intenzív forgalomnövekedést és további áremelkedés hoz a nyár végi, őszi bérleti szezon a fővárosban.

„A tavalyi évvel összehasonlítva idén már egyértelműen fellendült a budapesti lakásbérleti piac, az emelkedő bérleti díjak mellett a kereslet is stabil növekedést mutat. Már most is érzékeljük, hogy megjelentek a leendő felsőoktatási hallgatók, bár az igazi nyár végi hajrá még nem érkezett el. Emellett a turizmus újraindulásával mostanra a rövid távú lakáskiadás is feléledt a belvárosban, a jelentős keresletnövekedés mellett tapasztalataink szerint azok a bérbeadók is kezdenek visszatérni a piacra, akik a járvány miatt ingatlanjuk rövid távú kiadásáról hosszú távúra váltottak. 

albérletpiac diákok felverik az árat lakás kiadó eladó ingatlan 2020.08.03. GyőrAlbérlet keresés a tanév megkezdése előtt.képen: Takács Adél Panoráma ingatlaniroda, Vani, Eszti, KiraFotó: Csapó Balázs Kisalföld CSB
Fotó: Csapó Balázs / Kisalföld

A jövőt tekintve szinte biztosan kijelenthetjük, hogy a bérbeadók idén ki fogják használni a főszezon okozta hirtelen keresletnövekedést, és rövid távon a fővárosi lakásbérleti árak tovább fognak emelkedni

– jellemezte a budapesti lakásbérleti piacot Laczi Csaba.

Vidéken vadásznak ingatlanokra Magyarországon a külföldiek

A külföldi vevőjelöltek elsősorban a budapesti ingatlanok iránt érdeklődnek, a fővárosban csapódik le a kereslet több mint 50 százaléka.

A KSH friss statisztikái is azt jelzik, hogy a fővárosban látszólag minden visszatért a régi kerékvágásba. Májusban a bérleti díjak emelkedésének üteme áprilishoz képest is gyorsult, és 2021 azonos időszakához viszonyítva az országos átlaggal megegyező mértékben, 21 százalékkal emelkedett a budapesti átlagos bérleti díj 2022 májusában. Még beszédesebb adat, hogy a koronavírus-járvány előtti csúcsidőszakhoz, 2020 januárjához képest is 5,8 százalékkal növekedtek a bérleti díjak a fővárosban. 

Budapest minden kerületében emelkedés volt

Mértékét tekintve áprilishoz képest a pesti belső és átmeneti, valamint a budai hegyvidéki kerületek átlagos bérleti díjai nőttek a legnagyobb mértékben. 2021 májusához viszonyítva pedig a pesti belső kerületek könyvelhették el a legnagyobb arányú emelkedést, igaz, hogy a koronavírus járvánnyal összefüggésben is a belső kerületekben csökkentek legnagyobb mértékben a bérleti díjak.

Laczi Csaba tapasztalatai szerint a kereslet- és áremelkedés mellett a preferenciákban is megfigyelhetők bizonyos változások. „A járványhelyzet fokozódásával együtt növekedett a négy fal között töltött idő is, valószínűleg emiatt a nagyobb lakások irányába terelődött a bérlők figyelme. Ez a trend idén megfordult, és ismét növekszik a kisebb, egy-másfél szobás lakások népszerűsége.” 

A klasszikus lakásbérleti lokációk mellett, mint a pesti belváros vagy a XI. kerület, egyre többen keresnek és kínálnak bérleményeket a külső kerületekben, de azért jellemzően valamely közlekedési csomópont közelében, ez néhány éve még szinte elképzelhetetlen lett volna. Ennek oka egyrészt a városközponttól távolabbi területek árelőnye, másrészt a belvároshoz képest kisebb tömeg és zaj

– mondta a szakértő.

Hozzátette azt is, hogy a magas, de pillanatnyilag stagnáló lakásárak mellett még most is racionális döntés lehet a lakásbérlet finanszírozása helyett inkább lakást vásárolni – akár hitelfelvétellel –, hiszen az ingatlan továbbra is megbízható befektetés. Mivel a bérleti díjak csökkenésére utaló jelek sem látszanak a piacon, ezért a személyes igényeknél nagyobb lakás vásárlása is megfontolandó, hiszen a nem használt szobát bérbe adva akár a fenntartási költségek is csökkenthetők. Az OTP Lakóingatlan Értéktérkép alapján a felsőoktatásban tanulók által hagyományosan preferált, 

az ELTE, BME, Semmelweis és a Budapesti Corvinus Egyetem campusainak otthont adó kerületekben tavaly 9–15 százalékos áremelkedés ment végbe, 

ennek következtében a XI. kerületben átlagosan 846 ezer forint, a IX. kerületben 797 ezer forint, a VIII. kerületben pedig 690 ezer forint volt az ingatlanok átlagos négyzetméterára.

Több mint 400 ezret is kereshet egy diák

Nyáron többségében másfél-két hónapot dolgoznak a diákmunkások, akiknek az általános munkaerőhiány miatt folyamatosan, egész évben tudnának munkát adni a cégek. Piaci várakozások szerint a növekvő megélhetési költségek, a magas infláció miatt télen több diák vállal majd alkalmi munkákat, mint eddig.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.