Május vége óta csak a magyar forgalmi engedéllyel rendelkező autókba lehet hatósági áron tankolni itthon, azaz a külföldieknek immár lassan két és fél hónapja piaci áron mérik az üzemanyagot a magyar benzinkutakon. Bár az interneten már a változás első napjaiban elterjedtek olyan hírek, melyek szerint sokan trükköznek a rendszámokkal,
a VG által kikért adatok szerint, vagy csak nagyon kevesen tettek így a híresztelésekkel ellentétben, vagy pedig csak nagyon kevesen buktak le.
Jó hírt kaptak a nem hatósági áron tankolókPéntektől csökken a benzin ára. Az ársapkás 480 forint nem változik. |
Az egyikük egy osztrák kisteherautó sofőrje volt, aki július végén bukott le a Nemzeti Adó- és Vámhivatal akkori közleménye szerint. Az illető rendszámcserével tankolt , azaz az osztrák rendszámot magyarra cserélte, ezeket mind megtalálták a kocsiban, ahogy egy hatósági áras tankolási bizonylatot is. Mindez akkor derült ki, amikor Hegyeshalmonál ellenőrizték. A jogosulatlan tankolást a sofőr el is ismerte, a NAV egyedi azonosítójellel visszaélés gyanúja miatt értesítette a rendőrséget.
Az eset után megkérdeztük a Nemzeti Adó- és Vámhivatal médiaosztályát, hogy hány ilyen esetről tudnak. Válaszukban azt írták:
Az említett hír egyedi eset volt, korábban a NAV nem tapasztalt olyat, hogy valaki rendszámcserével próbált volna meg hatósági áras üzemanyagot vásárolni.
„A NAV nem vezetett be eljárást, bírságot nem szabott ki a hivatal járőrei az ellenőrzés után átadták az ügyet a hatáskörrel rendelkező rendőrségnek, egyedi azonosító jellel visszaélés bűncselekmény elkövetésének alapos gyanúja miatt” – közölte a hivatal a VG-vel.
A rendőrség ugyanakkor már jóval több ilyenről tud, ugyanis elsősorban hozzájuk futnak be a hasonló bejelentések.
Az ORFK a lapunknak küldött válasza szerint május 27. óta kilenc ilyen eset jutott a hatóság tudomására, az üzemanyagtöltő állomásokról pedig három bejelentés érkezett.
„A bejelentések alapján nyolc büntetőeljárás és kettő tulajdon elleni szabálysértés elrendelésére került sor. A nyomozásokat közokirat-hamisítás, illetve egyedi azonosító jellel visszaélés elkövetése miatt indították. Az eljárások közül egy bíróság elé állítással, három vádemelési javaslattal fejeződött be. A büntetőeljárást egy esetben megszüntették, mivel nem volt megállapítható bűncselekmény elkövetése” – írta a VG-nek az ORFK. Hozzátették: jelenleg három büntetőeljárás és két szabálysértési eljárás van folyamatban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.