Az állami erdőkben felelős gazdálkodást végeznek az erdészeti szakembereink. Magyarország zöldtőkéjét nem veszélyeztetjük, hanem megvédjük – mutatott rá Nagy István agrárminiszter. Kifejtette, az elhúzódó orosz–ukrán háború és a brüsszeli szankciók miatt energiaválság alakult ki Európában. A magyar családok biztonságos energiaellátása érdekében meg kellett teremteni azt a lehetőséget is, hogy ahol lehet, gáz helyett fával fűtsenek. Ezért könnyítettek a fakitermelési szabályokon – tette hozzá.
Nagy István kiemelte, a baloldali álhírekkel szemben az állami erdőkben továbbra is tilos természetvédelmi vagy Natura 2000 területen az őshonos erdők tarvágása. A fakitermelés szabályozására vonatkozó kormányrendelet szabályai kizárólag a veszélyhelyzet időszakában érvényesek, a vegetációs időszakra vonatkozó előírások 2023. március 31-e után nem alkalmazhatók az állami erdőkben. A megnövekedett tűzifaigény miatt a keresletet elsősorban akáccal kell kielégíteni, ez a fafaj ugyanis kitermelés után nyers állapotban is jól használható. A könnyített szabályok pedig csak akkor alkalmazhatók, ha a 2022. évre vonatkozó kitermelési tervben foglaltak végrehajtásával a tűzifakeresleti igény nem elégíthető ki – fűzte hozzá.
A miniszter kitért arra is, hogy a magyar erdőgazdálkodás száz év alatt 11-ről 22 százalékra növelte hazánk erdővel borított területének arányát.
Ez a változó történelmi korszakokat átívelő eredmény nem valósulhatott volna meg a magyar erdészek erdők és természeti értékek iránti elkötelezettsége, felelősségvállalása és szakmai felkészültsége nélkül. Emellett az élőfakészlet minden évben nő, 2010 óta 45 millió köbméterrel gyarapodott, ezért mára meghaladja a 400 millió köbmétert. Az elmúlt időszakban 44 ezer hektár új erdő telepítésére adtak támogatást, ebből 27 ezer már megvalósult. A Vidékfejlesztési Programban több mint 160 milliárd forintot kitevő erdészeti támogatást hagyott jóvá az agrártárca, és ugyancsak ennek a kezdeményezésnek a keretein belül mintegy 60 milliárdot fordítanak a meglévő erdeink minőségének javítására. Továbbá a Településfásítási Programnak köszönhetően 1350 településen 36 ezer sorfát ültettek el a helyi közösségek – sorolta az eredményeket az agrártárca vezetője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.