BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Júliusban sem csökkent az üzemanyag-vásárlási láz, élelmiszerből viszont kevesebb fogyott

Júliusban a kiskereskedelmi forgalom volumene a nyers adat szerint 3,8, naptárhatástól megtisztítva 4,3 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit – közölte kiskereskedelmi gyorstájékoztatójában a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Míg az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 2,9 százalékkal csökkent, addig a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 3,2, az üzemanyag-kiskereskedelemben 27,6 százalékkal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene. Január–júliusban a forgalom volumene – szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint – 9,3 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos időszakinál.

A KSH adatai szerint júliusban, az előző év azonos időszakához képest – naptárhatástól megtisztítva –

  • az élelmiszer-kiskereskedelem 75 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 3,3,
  • az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 1,3 százalékkal mérséklődött.
 

A nem élelmiszert kínáló boltok esetében az eladások volumene

  • a használtcikk-üzletekben 14,
  • a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben 7,1,
  • a textil-, ruházati és cipőboltokban 4,7,
  • a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk-üzletekben 4,5,
  • az iparcikk jellegű vegyesboltokban 3,3,
  • a bútor-, műszakicikk-üzletekben pedig 1,4 százalékkal nőtt.

A kiskereskedelmi forgalomból 7 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 2,9 százalékkal emelkedett.

Az üzemanyagtöltő állomások forgalma 27,6 százalékkal nagyobb volt. 

Ezzel kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy júliusban még a céges autók is a 480 forintos garantált üzemanyagáron tankolhattak. A kormány július 30-án déltől rendelte el, hogy a jövőben csak a magántulajdonú gépjárművekre, a mezőgazdasági erőgépekre, a traktorokra és a taxikra tartja fenn az ársapkát. Az augusztusra vonatkozó kiskereskedelmi adatsorból – amelyet majd októberben közöl a KSH – derül ki, hogy ennek az intézkedésnek milyen hatása volt a benzinkutak forgalmára.

20220818 Szeged
Tankolás a Mol benzinkút kútjánál.
Fotó: Karnok Csaba / Délmagyarország 

A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 3,5 százalékkal növekedtek.

Az országos kiskereskedelem forgalma folyó áron 1472 milliárd forintot ért el. Az országos kiskereskedelmi forgalom 47 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 34 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 19 százaléka az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott.

Január–júliusban az előző év azonos időszakához képest, naptárhatástól megtisztítva: 

  • a kiskereskedelem forgalmának volumene 9,3 százalékkal emelkedett;
  • az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 1,4, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 11, az üzemanyag-kiskereskedelemben 29,6 százalékkal nőtt az értékesítés volumene.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.