Egy év alatt az élelmiszerek árai 35,2 százalékkal nőttek, ami érdemi gyorsulás a tavaly év eleji 3 százalék körüli növekedéshez képest – emelte ki az inflációs adatok közül Suppan Gergely, a Magyar Bankholding vezető elemzője.
A sertéshús ára szeptemberben 22,4 százalékkal nőtt, a baromfihúsé 42,9 százalékkal, a (fogyasztói kosárban) kisebb súlyú marhahúsé 46,6 százalékkal emelkedett. A párizsi-, kolbász- 25,1 százalékkal, a szalámi-, sonkaárak pedig 24,5 százalékkal magasabbak. Az árkorlátozások által érintett tejárak átlagosan 42,1 százalékkal emelkedtek, mivel a korlátozások által nem érintett tejárak meredeken nőttek. Az étolaj ára 5 százalékkal, a liszté 23,1 százalékkal, a cukoré 10,9 százalékkal emelkedett.
A tojás ára 53,7 százalékkal, a margariné 61,2 százalékkal emelkedett. Szeptemberben a kenyér 76,2 százalékkal, a péksütemények 48,1 százalékkal, a száraztészta 60,2 százalékkal, az édesipari lisztesáruk 42 százalékkal drágultak, míg a gyümölcsök árai 18,1 százalékkal nőttek.
A munkahelyi étkezés 26,4 százalékkal, az éttermi étkezés 25,7 százalékkal drágult. A szeszes italok, dohányáruk ára átlagosan 13,2 százalékkal, ezen belül a dohányáruké 11,1 százalékkal, a szeszes italoké 16,5 százalékkal emelkedett. A ruházkodási termékek árai 6,7 százalékkal nőttek. A tartós fogyasztási cikkek árai 14,7 százalékkal emelkedtek, részben az új személygépkocsik árának 19,9 százalékos emelkedése – amit a jóval magasabb műszaki tartalom és a károsanyag-kibocsátás költségeinek áthárítása is magyaráz – nyomán, és több egyéb termékkategóriában is gyorsult az áremelkedés mértéke, amit a faárak miatt dráguló bútorok vagy a réz- és acélárak miatt dráguló tartós háztartási cikkek is fokoznak. Az autópiaci anomáliák miatt jelentősen, 16,7 százalékkal drágultak a használt autók is.
Karácsonyra végképp elszabadulhat az inflációNémeth Dávid a kilátásokról azt mondta, december–január tájékán tetőzhet az infláció, 21 százalék körüli szinten, így az idei éves átlagos infláció mintegy 14 százalék lehet. |
A háztartási energiaárak 62,1 százalékkal nőttek, a vezetékes gáz 221 százalékos, az áram 28,9 százalékos, a palackos gáz 45 százalékos, a tűzifa 43,8 százalékos drágulása miatt, míg a távfűtés ára változatlan maradt. Az egyéb cikkek árai 12,9 százalékkal nőttek, ezen belül az üzemanyagárak emelkedése 5,8 százalékos volt az árplafon miatt (míg a benzin piaci ára ennél 45 százalékkal, a gázolajé 71 százalékkal magasabb). Érdemben, 24 százalék felett drágultak a háztartási vegyipari termékek, így a mosó- és tisztítószerek, a testápolási cikkek is. 8,2 százalékra gyorsult a szolgáltatások árainak emelkedése.
Suppan Gergely az adatokat elemezve kiemelte:
Az orosz–ukrán háború, valamint az Oroszország elleni szankciók és a részben ennek következtében csökkenő orosz gázszállítások érdemben felülírják az inflációs – és gazdasági – kilátásokat, amelyeknek a hatásai továbbra sem becsülhetők meg teljes körűen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.