A magyar–amerikai gazdasági kapcsolatok stabilak és jól működőek, a hazánkban működő 1700 amerikai cég mintegy 110 ezer embernek ad munkát, a két ország közötti kereskedelmi forgalom megközelítette a 3 ezermilliárd forintot – jelentette ki Varga Mihály az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) hétfői budapesti konferenciáján. A pénzügyminiszter kiemelte: Magyarország biztonságos energiaellátást, alacsony adókat, képzett munkaerőt és az uniós átlag feletti gazdasági növekedést kínál az itt befektető, működő vállalatoknak.
Bár Magyarország fizikailag közel van az orosz–ukrán háborús zónához, a középtávú gazdasági kilátások tekintetében mégis kedvezőbb a kép, mint számos másik uniós tagállamban – mondta Varga Mihály.
A magyar gazdaság idén a térség egyik legnagyobb növekedését érheti el idén, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) előrejelzése szerint a gazdaság bővülése megközelítheti a 6 százalékot
– tette hozzá a tárcavezető. Magyarország jövőre is elkerülheti a recessziót, az IMF 1,8 százalékos bővülést vár 2023-ra hazánkban.
A szomszédban zajló háború hatásai elleni védekezéshez jó alapot ad, hogy az elmúlt évtizedben 3,7 millióról 4,7 millióra nőtt a foglalkoztatottak száma, a munkanélküliség rekordalacsony szinten van, és a beruházások is jól teljesítettek az elmúlt időszakban. A szankciók káros hatásai ugyanakkor Magyarországon is érezhetők, ezért a kormány számos eszközzel segíti a vállalkozásokat – hívta fel a figyelmet Varga Mihály.
A kormány egyebek között adóegyszerűsítésekkel, gyármentő programmal és az energiaigényes kis- és középvállalkozások támogatásával segíti a cégeket, de a biztonságos hazai energiaellátás is egyre fontosabb tényező a vállalatok működésében. A kormány oly módon biztosítja az ehhez szükséges forrásokat, hogy közben a költségvetési egyensúlyt is megőrzi – ismertette a pénzügyminiszter. Emlékeztetett arra, hogy a kormány tavaly év végén 5,9 százalékról 4,9 százalékra módosította az idei hiánycélt, átütemezett halasztható beruházásokat, a költségvetési szerveknél takarékos gazdálkodást rendelt el.
Ezeknek az intézkedéseknek köszönhetően Magyarország finanszírozása a romló külső környezet ellenére is biztosított marad, a magyar papírok többszörös túljegyzés mellett kelnek el a különböző aukciókon.
A magyar–amerikai gazdasági kapcsolatokról szólva a pénzügyminiszter hangsúlyozta: az Egyesült Államok az egyik legnagyobb Európán kívüli befektető az országban. Az amerikai befektetések értéke 2020-ban meghaladta a 2300 milliárd forintot, de magyar cégek is egyre nagyobb számban jelennek meg az amerikai piacokon – mutatott rá Varga Mihály.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.