Éves átlagban egymilliárd ember fertőződik meg influenzavírussal világszerte – a most következő járványszezonban ez a szám a déli földtekén már zajló járvány adatai szerint még magasabb is lehet – derül ki a VG-hez eljuttatott elemzésből. Míg 2020-ban az utazási korlátozások, a távolságtartás és a maszkhasználat miatt gyakorlatilag elmaradt az influenzajárvány, 2021-ben a vírus nagy erővel tért vissza mind az északi, mind a déli féltekén.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) idei előrejelzésében pedig a SARS-COV-2 és az influenzavírusok együttes cirkulációjára figyelmeztet, és kifejezetten javasolja az influenza elleni oltások beadását minél szélesebb körben. A védőoltás ugyanis hatékony az influenza ellen, és az idősek, a várandós nők, a kisgyermekek számára is megoldás a betegség megelőzésére.
„A felső légúti fertőzések pontos diagnózisa, elkülönítése csak laboratóriumi vizsgálattal lehetséges. Azaz differenciáldiagnosztikai jelentősége lehet a védőoltás meglétének: akit beoltottak influenza ellen, annál – ha légúti tüneteket produkál – a betegség oka nagy valószínűséggel egy másik kórokozó. Átvészelt (esetlegesen szövődményes) influenzafertőzés után a Covid–19 lefolyása mindenkinél – de az időseknél különösen – súlyosabb lehet” – nyilatkozta dr. Ócsai Lajos, az Országos Tisztifőorvosi Hivatal Járványügyi Főosztályának nyugalmazott vezetője.
Magyarországon 2020–2021-ben – nyilván a koronavírus-járvány hatására is – a szokásosnak mondható 700-800 ezerhez képest rendkívül sokan, több mint 1,2 millióan oltatták be magukat influenza ellen. A következő, 2021–2022-es szezonban ez a mutató visszaesett a megszokottnak mondható 760 ezres szintre – indokolatlanul, hiszen a járvány erős volt.
Az idei szezonra szánt oltóanyagok közül a patikákban már elérhető az első influenza elleni vakcina.
Ez recept- és térítésköteles, ám nem feltétlenül kell miatta személyesen orvoshoz menni: az e-recept lehetősége révén egy út megtakarítható. Az influenza elleni oltás emellett párhuzamosan beadható bármelyik koronavírus-vakcinával, akár néhány napos eltéréssel is.
A szakértők szerint feltétlenül megfontolandó az oltás mielőbbi felvétele, megelőzve a szokásos őszi náthát, illetve az emelkedő számok alapján esetlegesen újabb járványhullámmal fenyegető koronavírust. A legtöbben ugyanis egy-egy aktuális légúti fertőzés miatt halasztják el az oltás beadatását, ami sem azért nem jó stratégia, mert ezek a fertőzések az őszi-téli szezon alatt sokszor egymásba érnek, sem pedig azért, mert az oltás beadása után eleve még két-három hét szükséges a védettség kialakulásáig. Mivel általában hosszan elhúzódó, tavaszig kitartó járványról van szó, az oltás indokoltsága a későbbiekben is fennáll.
A koronavírus-járvány jelenléte miatt további érvek is szólnak az influenza elleni védőoltás beadatása mellett. Egyes kutatások arra utalnak, hogy a két betegség együttes jelentkezése megnöveli a lélegeztetőgépre kerülés és a halálozás kockázatát a felnőtteknél, és arról is vannak adatok, hogy az együtt fertőződés esélye jóval magasabb a gyermekeknél.
A WHO prioritási listája szerint a kockázati csoportok között – az egészségügyi és szociális dolgozók mellett – az első ötben szerepelnek a várandósok és a gyerekek.
Az utóbbiak közül főként a két éven aluliak és a krónikus betegek beoltása indokolt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.