BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Új nemzeti tőkealapot hoz létre a kormány

Nemzeti Tőkeholding Zrt. néven új, egységes tőkealapot állít fel a kormány január elsejétől – hangzott el azon a háttérbeszélgetésen, amelyet Lóga Máté, a gazdaságfejlesztési minisztérium államtitkára tartott.

Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter irányításával egy új nemzeti tőkealapot hoz létre a kormány január elsejével – jelentette be Lóga Máté, a gazdaságfejlesztési minisztérium államtitkára egy háttérbeszélgetésen. 

Money,Bag,And,Stacking,Golds,Coin,With,Grow,Up,On
Fotó: Shutterstock

Jövő év elejétől kizárólag a Nemzeti Tőkeholding Zrt. keretében lehet felállítani új tőkealapot. Ebbe az új struktúrába tagozódik be valamennyi, a Magyar Fejlesztési Bank Zrt.-hez és a Magyar Export-Import Zrt.-hez kapcsolódó állami hátterű tőkealap.

Az államtitkár jelezte, jelenleg széttagoltság jellemzi a piacot, ugyan volt egységesség köztük, a mélységét tekintve azonban már kevésbé.

Nem normális működés, ami most a tőkealapokat jellemzi

– indokolta az államtitkár az NTH létrehozásának szándékát, hozzátéve: a legnagyobb probléma, hogy számos alap alulteljesít, valamilyen okból nem hozza az elvárt teljesítményt. Lóga Máté emellett azt is hangsúlyozta, hogy a mostani gazdasági környezetben felértékelődik a tőke szerepe. „A cél, hogy mind a 65 állami hátterű tőkealap érdemben járuljon hozzá a magyar gazdaság növekedéséhez. Jelenleg mintegy 1000 milliárd forintnyi eddig még ki nem helyezett forrás áll rendelkezésre” – ismertette az államtitkár, aki 

nagyjából a tőkealapok egyharmadát nevezte alulteljesitőnek.

Mikro- és makroszinten is hozzájárulnak a gazdaság teljesítményéhez, javul a cégek hitelérhetősége a tőkealapoknak köszönhetően – magyarázta a tőkealapok szerepét a gazdaságban. Az NTH menedzsmentjéről a közeljövőben tájékoztat Nagy Márton.

Átlagosan másfél-két millió forintot hagy a vállalatoknál a kamatstop

Nagy Márton a hét végi kormányinfón jelentette be, hogy a kamatstopot kiterjeszti a kkv-kra, a referenciaidőszak június 28. lesz, 7,77 százalékon rögzíti kabinet a kamatokat. A kkv-szektor forinthitel-állományában a támogatott hitelek aránya 60 százalék, 40 százaléka nem támogatott. A kamatstoppal érintett hitelek nagysága 2000 milliárd, ebből 780 milliárd forint beruházási, 380 milliárd forint forgóeszközhitel,

átlagosan másfél-két millió forintot hagy a vállalatoknál.

Emellett arról is gondolkodnak, hogy a hitelezési aktivitást összekötik az extraprofitadó terhével, jelenleg egyeztetés folyik a bankszövetséggel erről, velük dolgozzák ki a részleteket. Lóga Máté szerint azért is fontos a kamatstop, mert a többi kkv-kat támogató programmal együtt a kormány kap egy jelzést arról, hogy valójában mekkora problémával szembesülnek a cégek az energiaválság nyomán.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.