Általánossá vált a közelmúltban, hogy az év utolsó két hónapjában novemberben és decemberben jelentősen megugrik az átlagkereset a különböző béren kívüli juttatásokkal, prémiumokkal. Idén azonban az átlagosnál is kisebb arányban élhetnek a munkáltatók ezekkel a lehetőségekkel – hívta fel rá a figyelmet Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője.
A szakember jelezte, idén szokatlan módon alakultak a bértárgyalások, voltak ugyanis olyan szektorok, amelyekben év közben is emeltek bért, sok esetben előrehozták az év végi prémiumok kifizetését. Ugyanakkor szerinte nagyon nagy a bizonytalanság, nem lehet tudni, hogy végül hány vállalat dönt úgy, hogy lesz egy újabb kifizetési kör 2022-ben.
Benne van a pakliban, hogy megmarad a bónusz kifizetése is, de nem lesz annyira látványos, mint 2021-ben
– emelte ki az elemző. Tavaly október végéig 430 ezer forint körül alakult a bruttó átlagkereset, majd a prémiumoknak hála novemberben 482 ezer forintra, decemberben pedig 492 ezer forintra ugrott. Idén azonban a bérdinamika jelentősen nőtt, így gyakorlatilag egész évben 500 ezer forint közül mozgott az átlagkereset.
Tehát ha kitartana a 15-16 százalékos növekedési ütem, az átlagos bruttó fizetés 560-570 ezer forintig, míg a nettó 380 ezer forint környékére is ugorhatna.
Virovácz ugyanakkor rámutatott, hogy egyáltalán nem túl rózsás a hazai cégek jövőképe, egyre több vállalat már nem a munkaerőhiányra panaszkodik mint korlátozó tényezőre, hanem az elégtelen keresletre. Egy ilyen helyzetben pedig szerinte az év végi juttatások nem érik el a tavalyi szintet, így a magas bázis miatt akár lassulhat is a bérdinamika.
Tömeges felmondáshoz vezethet a cafeteria megszüntetéseA magyarországi munkavállalók számára továbbra is az alapbér a legfontosabb. |
Nagyon nehéz bármit is előre jósolni, de az biztos, hogy az életképes piaccal rendelkező vállalatok a munkaerőhiány miatt továbbra is arra fognak koncentrálni, hogy megtartsák a lojális, képzett munkavállalóiakat, akár a béren kívüli juttatásokon keresztül
– nyilatkozott a VG-nek Perlusz László, a Vállalkozások és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára. Elmondása szerint több cég is jelezte az érdekképviseletnek, hogy a megugró energiaköltségek fedezésére szívesen adna valamilyen béren kívüli juttatást a saját dolgozóinak, ha kapnak hozzá adókedvezményt.
Ilyen megoldás lehetne, ha a SZÉP-kártyának lenne egy energiazsebe, ugyanis több vállalkozás is jelezte, hogy csatlakozna ehhez.
Perlusz úgy véli, jól látható, hogy egyre inkább a teljesítménybért favorizálják a versenyszférában. Az olyan nagy fokú bizonytalanság, mint a mostani, erősíti azokat a törekvéseket, hogy ne év közben kelljen belemenni egy béremelésbe, aminek nem látni előre a fedezetét, hanem ha az egész év jól sikerül, annak eredményét osztják meg a munkavállalókkal. A VOSZ főtitkára úgy látja, talán elkerülhető jövőre a recesszió, de ehhez szerinte koncentrált állami cselekvésre van szükség, ezért összeállítottak egy energiacsomagot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.