Nem drámaian, de láthatóan romlanak a munkaügyi mutatók Magyarországon – erősítette meg a VG érdeklődésére Karácsony Zoltán, a HrPortál álláspiaci szakértője, miután a Központi Statisztikai Hivatal már a harmadik egymást követő hónapban mérte a munkanélküliségi ráta emelkedését, amely ha minimálisan, de szeptemberben 3,8 százalékra ugrott. Ez a folyamat pedig kitarthat a következő hónapokban is: a szakember ismertetése szerint az Állásportál által a magyar weben szemlézett munkahelyek száma októberről novemberre ötezerrel, 11 százalékkal csökkent.
A 26 szakterületből kizárólag az informatikában nőtt a hirdetésszám (plusz 624), az összes többiben mérséklődött. 20 százalék körüli volt a visszaesés a vendéglátásban, az ügyfélszolgálati, az építőipari, a HR-pozíciókban, a betanított és a gyakornoki munkában.
Mindez összefüggésben lehet a gazdaság év végére várt jelentős ütemű lassulásával. A harmadik negyedévi GDP-adatok még pluszban lehettek (ez november közepén derül csak ki), az utolsó három hónapra azonban az elemzők recessziót vártak. Randstad munkaerő-közvetítő felmérése is alátámasztja a szakember által elmondottakat, az év elején még a munkaadók 89 százaléka tervezett bővülést, a szeptemberi kutatásukban ez a szám már csak 38 volt. Jelezte, hogy ha a legnagyobb magyar cégek létszámadatait nézzük január és augusztus között, akkor az első hét helyen állónál csökkent a létszám,
a Magyar Postánál 1288 fővel, és ez még a postabezárások előtti adat.
Ugyanakkor nagyobb elbocsátási hullám továbbra sem indult el, csak kisebb leépítések voltak, amit a szakértő azzal magyarázott, hogy a 2008-as válság egyik tanulsága az volt a versenyszférában, hogy rendkívül nehéz újraépíteni a létszámot, ameddig lehet, meg kell tartani a munkaerőt, a leépítés csak az utolsó eszköz. Szintén fontos mutató a munkavállalók munkanélküliségtől való félelme, amely a GKI felmérése és a saját tapasztalatuk szerint is emelkedik, ennek pedig szerinte fékező hatása lesz a munkavállalók fizetésemelési elvárásaira, még úgyis, hogy idei fizetésemelések elmaradtak a 20 százalékos éves inflációtól, így a dolgozók többségének csökkent a reálbére. Ugyanis attól egy munkavállaló minél inkább tart attól, hogy elveszítheti az állását és nem talál újat, annál inkább hajlandó kompromisszumot kötni a fizetésemelésben.
Nincs megállás, továbbra is pörög a harmadik országból toborzás
– emelte ki szakember, szerinte még mindig a Fülöp-szigetek, Vietnam, Indonézia számít slágerországnak. Rámutatott: egy egy külföldi munkás kb. 50 százalékkal többe kerül a munkaadóknak, pontosabban a kölcsönbe vevőknek, mint egy magyar, ám körükben gyakorlatilag 0 százalék a fluktuáció, és általánosságban elmondható, hogy nagyon elégedettek velük a cégek – magyarázta népszerűségük okait, hozzátéve, ahogyan a járvány első fél éve alatt, most sem tűnik reálisnak, hogy a szolgáltató szektorból tömegesen gyári munkára jelentkezzenek a magyar álláskeresők. Szerinte inkább az lesz a kérdés, hogy a meddig maradnak az ipari gyártó cégek magas megrendelésszámai.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.