November 28-án lezárult a 2022-es évi népszámlálás. A pótösszeírásban résztvevőkkel együtt, akik az elmúlt héten, a települési jegyzőt felkeresve tettek eleget adatszolgáltatási kötelezettségüknek,
4,6 millió lakás- és 9,2 millió személyi kérdőív érkezett be a népszámlálás rendszerébe
– utóbbi a becsült várható népesség 96 százaléka – ismertette keddi közleményében a Központi Statisztikai Hivatal.
A pótösszeírás után még hiányzó adatokat a KSH az állami adatbázisokból pótolja. Az idei az első népszámlálás, amikor a statisztikai hivatal ennyire kiterjedt jogosultságot kapott az adatok pontosításához. A hivatal felhasználhatja az állami adatbázisokat arra, hogy összehasonlítsa a népszámlálás során megadott információkat az adminisztratív adatokkal és szükség esetén pótolja a hiányosságokat.
Szintén úttörő volt az idei népszámlálás abban a tekintetben is, hogy most először teljesen elektronikusan zajlott az összeírás.
Október 1. és 19. között mindenki önállóan tölthette ki a kérdőívet, majd a számlálóbiztosi szakaszban és a pótösszeírás során a számlálóbiztosok táblagépen rögzítették az interjú keretében megadott adatokat.
A népszámlálás online szakaszában alig három hét alatt 3,2 millió címről 7 millió személyi kérdőív érkezett a rendszerbe.
Ez volt az első olyan alkalom, amikor a KSH ilyen sok embert el tudott érni interneten keresztül. Ez az arány ilyen rövid idő alatt nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedőnek számít.
„Az internetes kitöltések aránya minden előzetes várakozásunkat felülmúlta, azok a háztartások pedig, amelyek a számlálóbiztosokkal együttműködve töltötték ki a kérdőíveket, a visszajelzések alapján többségében megértők voltak a népszámlálással, az adatgyűjtés céljaival kapcsolatban, és támogatták a számlálóbiztosokat munkájuk elvégzésében. Büszkék vagyunk a számlálóbiztosokra, arra a szakszerű és elhivatott munkára, amelyet az összeírás során végeztek. A népszámlálás végrehajtásának ők voltak a főszereplői, áldozatos tevékenységük elengedhetetlen volt a sikeres lebonyolításhoz. Végül, de nem utolsósorban köszönjük a jegyzők munkáját. Óriási feladat volt az általuk szervezett számlálóbiztosi szakasz, és ők biztosították a feltételeket a pótösszeírás lebonyolításához is” – ismertette Vukovich Gabriella, a Központi Statisztikai Hivatal elnöke, aki megköszönte a lakosság együttműködését.
A népszámlálás lezárultával a KSH munkája nem ért véget. Sőt, hamarosan megkezdődik az adatok feldolgozása, amelyet állami nyilvántartások felhasználása támogat.
Az állami adatbázisok használata, a népszámlálási adatok adminisztratív adatokból való előállításának gyakorlata azért is fontos, mert a tervek szerint az idei volt az utolsó hagyományos népszámlálás Magyarországon.
A következőnek az adatait kizárólag adminisztratív források feldolgozásából nyeri majd ki a KSH, összhangban a több országban jelenleg is alkalmazott gyakorlattal.
A népszámlálások, így a most záruló cenzus során nyert adatok is a nemzeti adatvagyon részét képezik. A következő időszakban a döntéshozókat támogató elemzők, a tudományos kutatók, a gazdasági élet szereplői kiterjedten használják ezeket az adatokat a stratégiaalkotásban, fejlesztések megalapozásában.
A jelenlegi népszámlálás, valamint az abból tovább vezetett népesség lesz az alapja az olyan mutatószámoknak is, mint az egy főre jutó GDP, az egy főre jutó jövedelem vagy fogyasztás.
A népszámlálás eredményei megbízható alapot nyújtanak nem csupán az egész országot, hanem az egyes településeket, valamint a szűkebb lakókörnyezetet érintő gazdasági, társadalmi és területfejlesztési döntések előkészítéséhez.
Emellett fontos információkkal szolgálnak a helyi ellátási, szolgáltatási és infrastrukturális igényekről, emellett segítik a vállalkozásokat is, amelyek az eredmények ismeretében biztosabban, tudatos adathasználattal tervezhetik a tevékenységüket, például egy új üzlet megnyitását vagy a helyi szolgáltatásaik bővítését. A népszámlálás első eredményei 2023 első negyedévében elérhetőek lesznek, a részletes adatok publikálása 2023 őszén várható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.