A kormányfő az új villamosenergia-hálózatról szóló szerződés bukaresti aláírási ünnepségén – az MTI tudósítása szerint – kiemelte: a világ leghosszabb tenger alatti villamosenergia-vezetékének építésére készül a négy állam.
A miniszterelnök arról is beszélt, hogy mivel az EU egy „stratégiai vákuumban” van, az országoknak maguknak kell gondoskodniuk gazdasági és energiabiztonságukról.
Észszerű közelségben a Kaszpi-tenger körül van energiaforrás, és ennek kiaknázására jelent innovatív megoldást a most bejelentett vezeték
– tette hozzá Orbán Viktor, aki Nicolae Ciuca román kormányfővel, Ilham Aliyev azerbajdzsáni elnökkel és Irakli Garibasvili georgiai miniszterelnökkel közösen írta alá a vezetéképítési megállapodást a román fővárosban, Ursula von der Leyen európai bizottsági elnök jelenlétében.
A brüsszeli testület vezetője beszédében azt hangsúlyozta, hogy az Azerbajdzsánból induló vezeték nemcsak az orosz fosszilis energiaforrásokkal szemben jelent alternatívát, hanem a tiszta, hozzáférhető és biztonságos, megújuló energiaforrásokra épülő jövőt is szolgálja.
Sosem volt közelebb egymáshoz a Fekete-tenger két partja, a beruházás ugyanis energetikai és digitális adatátvitel terén is összekapcsolja a Fekete-tenger két partját, valamint a Kaszpi-tenger térségét
– fogalmazot Ursula von der Leyen, aki szerint a vezeték kiépítése Georgiát energetikai csomóponttá teheti, és integrálhatja az EU energetikai piacába, egyúttal megkönnyítheti Moldova és a Nyugat-Balkán energiaellátását is, továbbá minden bizonnyal Ukrajna újjáépítését is segíteni fogja.
A zöld-villamosenergiát szállító, a tenger alatt futó vezeték 1195 kilométer hosszúságú lesz, és gyors internetes adatátvitelre alkalmas optikai kábellel is összeköti majd Romániát és Georgiát. Azerbajdzsán zöldenergia-termelési kapacitása 27 gigawattos szél- és napenergiát jelent a szárazföldön, a Kaszpi-tengeri szélerőművek pedig 157 gigawatt teljesítményűek, az energia 80 százalékát exportálják.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter elmondása szerint a vezeték – amely összességében 3 gigawatt teljesítményű lesz – a maga 1195 kilométer hosszúságú, tenger részével
új világcsúcsnak számít.
A megvalósíthatósági tanulmányra már áprilisban megkapta a megbízást egy olasz cég, ennek 2,5 millió eurós költségét a Világbank fedezi, és a dokumentum jövő év végére el fog készülni. Innentől kezdve a beruházás elvileg három-négy évet vehet igénybe a tárcavezető tájékoztatása szerint.
Szijjártó Péter még augusztusban, az azeri energiaminiszterrel folytatott tárgyalása után jelentette be, hogy Azerbajdzsán nagy mennyiségű zöld-villamosenergiát fog előállítani, amelyet egy tenger alatti vezetéken előbb Georgiába, onnan pedig Romániába fognak eljuttatni. „Abban egyeztünk meg – írta akkor Szijjártó Péter –, hogy Magyarország csatlakozik ehhez a nagyszabású tervhez, mivel ahhoz, hogy a projekt EU-támogatást kapjon, legalább két tagország részvétele szükséges. Így hazánk felé szállíthatják tovább a zöld-villamosáramot, melyet részben mi magunk is felhasználhatunk, részben pedig tranzitútvonalként tudunk szolgálni” – fogalmazott akkor közösségi oldalán a külügyminiszter.
Az uniós támogatás tényét megerősítette szomaton a román elnöki hivatal is, amelynek tájékoztatása szerint a bukaresti egyezménnyel útjára indított projekt az EU Global Gateway, azaz a fenntartható és megbízható digitális, energetikai és közlekedési összeköttetések kialakítására irányuló európai stratégia részeként uniós finanszírozásra is számíthat.
A mostani projektben részt vevő románok egyébként nemcsak áramot, hanem földgázt is beszereznek majd Azerbajdzsánból. A VG is beszámolt róla pénteken, hogy
a Romgaz román állami földgáztársaság megkötötte az első földgázbehozatali szerződést az azerbajdzsáni SOCAR állami olajvállalattal,
ami 2023. január elsejétől kezdődően előre betervezett gázszállításokat tesz lehetővé. Az azeri importra a fagyos téli időszakokban lehet szüksége az országnak.
Ilham Aliyev azeri elnök ezzel összefüggésben a szombati ceremónián felidézte: tavaly az EU 8,2 milliárd köbméter azeri gázt importált, idén viszont már 11,3 milliárdot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.